Dżem z zielonych pomidorów

Jeśli nie znacie – będziecie oczarowani, a jak znacie, to wiecie, o czym mówię. :) Dżem z zielonych pomidorów jest niesamowicie pyszny i ma bardzo zaskakujący smak. Przypomina troszkę agrest, mirabelkę i coś jeszcze. Po prostu super.

Prócz zielonych pomidorów, czyli takich niedojrzałych (tak, tak, to nie odmiana), do dżemu dodałam jeszcze sok z cytryny i limonki oraz oczywiście cukier. Dżem z zielonych pomidorów był kiedyś chyba bardziej popularny, na pewno w starych zeszytach znajdziecie wspominki o nim. Znany jest też w kuchni włoskiej.

Ten dżem jest świetny i do zajadania z kromką jasnego chleba, i jako dodatek do deserów. Zachęcam Was gorąco do zrobienia, smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Pomidory kroję w kostkę, im mniejszą, tym lepiej.

Krok 2. Wrzucam na patelnię lub do garnka z grubym dnem. Dodaję sok wyciśnięty z cytryny i limonki, a także troszkę cukru. Gotuję na niewielkim ogniu, gdy zmiękną (po około 2 godzinach), zrobią się już takiej bardziej żółte, to dodaję resztę cukru. Jeszcze chwilkę gotuję.

Krok 3. Jeśli przeszkadzają Wam skórki, to przetrzyjcie przez sitko. Nakładam do słoików, zakręcam i stawiam do góry dnem. Zostawiam, aż ostygną. Gotowe. Taki dżem można przechowywać przez kilka miesięcy, świetny do deserów. Smacznego!

Zielone pomidory
Zielone pomidory na dżem
13 września 2010 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.