Szynka pieczona

Dzisiaj klasyczne danie, czyli pieczona szynka. To jedno z tych dań, które kojarzy mi się z domową, polską kuchnią. Pieczona szynka jest idealna zarówno na ciepło, jak i na zimno. Jest pyszna, doprawiona klasycznymi polskimi przyprawami, jak chociażby jałowcem, a także innymi, które nadają jej wyrazisty, ale dość uniwersalny smak.

U nas pieczoną szynkę najczęściej jada się na zimno, ale już po zdjęciach widać, że połowa zniknęła na ciepło, podkradana ukradkiem. ;-) Szynkę upiekłam w rękawie, a wcześniej natarłam marynatą. Możecie też piec bez rękawa, ale wtedy radzę pod przykryciem. Smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. W moździerzu (lub młynku) rozcieram przyprawy takie, jak kolendra, jałowiec czy pieprz zielony.

Krok 2. Do tego dodaję paprykę, sól i ząbki czosnku (wyciśnięte przez praskę lub posiekane).

Krok 3. Wlewam oliwę i ocet, i wszystko mieszam.

Krok 4. Smaruję marynatą szynkę (możecie też włożyć do miski z marynatą i odstawić na noc – obydwa sposoby dobrze się sprawdzają). Dobrze związuję sznurkiem (ja związałam kiepsko z przodu, więc nie popełnijcie tego błędu, by szynka nie miała dziurki. ;-)). Na wierzchu kładę listki laurowe.

Krok 5. Wsuwam do rękawa, wlewam pozostałą część marynaty. Wkładam w naczyniu do nagrzanego do 180°C piekarnika. Piekę ok. 1,5 godziny (w zależności od wielkości szynki). Gotowe, smacznego. :)

Pieczona szynka
Pieczona szynka
14 listopada 2010 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.