Małe dania

Strona 14 z 26

Przepisy na małe dania, na niewiele "co nie co". Na dżemy i konfitury, pieczywo, ale również na małe śniadanie czy kolację. W tym dziale zebrałam wszystkie małe danka, bez których kuchnia nie byłaby pełna smaków.

Carpaccio

Carpaccio to danie kuchni włoskiej. W wersji oryginalnej to cieniutkie plasterki polędwicy wołowej polane oliwą i posypane twardym, aromatycznym serem. Danie wywodzi się z Wenecji, z lokalu Harry’s Bar, a swoją nazwę podobno zawdzięcza obrazowi autora o nazwisku Carpaccio.

Kaiserschmarrn. Omlet austriacki

Kaiserschmarrn to jeden z najpopularniejszych deserów czy dań śniadaniowych w Austrii. W przybliżeniu można to przetłumaczyć jako „cesarzowy miszmasz”, a tak naprawdę to pokrojony, podsmażony omlet. Oprószony cukrem pudrem i podany z powidłami lub dżemem. Pyszne danie, w dodatku wymarzone dla tych z Was, którym omlet zawsze się łamie przy przewracaniu. :)

Utopenec

Czeska przekąska idealna do piwa, czyli małe serdelki marynowane z papryką, cebulą i przyprawami. Utopenec to kolejna, po marynowanym hermelinie, typowo czeska przekąska. Do zrobienia dzisiejszych marynowanych kiełbasek możecie użyć serdelków albo malutkich paróweczek.

Knedlík kynutý houskový

Knedlik bułczano-drożdżowy, czyli knedlík kynutý houskový. Moim zdaniem, najpopularniejszy w Czechach… a przynajmniej mam takie wrażenie. W końcu Czesi mają sporo knedliczków i zdaje się, że bez knedlików nie ma obiadu. Knedlík kynutý houskový podawany jest najczęściej do mięs z sosami, chociażby do polędwicy w sosie cytrynowo-śmietanowym, czyli svíčkové na smetaně.

Marynowany hermelin

Kolejny przysmak czeski, tym razem w sam raz do piwa, czyli marynowany hermelin (nakladany hermelin). Hermelin to miękki ser z białą pleśnią, przypomina francuskiego camemberta, choć jest od niego chyba odrobinę miększy. W Polsce trudny do zdobycia, dlatego myślę, że można użyć camemberta.

Kasza manna na mleku

Macie swoje ulubione śniadania z dzieciństwa? Jednym z moich jest kasza manna na mleku, najlepiej z jakimiś owocami. Mogą być maliny czy borówki. Po owsiance to drugie śniadanie na ciepło, które lubię jadać dość często. Kasza manna na mleku kojarzy mi się z czymś słodkim i smacznym, i z ogromną beztroską. :)

Frittata z boczkiem i groszkiem

Dzisiaj danie, które może być sycącym śniadaniem, ale też awaryjnym obiadem. A mowa o frittacie z boczkiem i groszkiem. Po makaronie z boczkiem i groszkiem wiem, że bardzo lubicie ten duet, więc i dzisiejsza frittata powinna Wam posmakować.

Tatar

Jadacie tatara? U mnie w domu tatar zawsze gościł, najczęściej z pajdą świeżego chleba, ale również na kanapkach. Najlepszy tatar to ten przygotowany w domu, ze świeżego mięsa (polędwica wołowa) z dodatkiem cebuli i dużej ilości pieprzu. Do tego mogą być korniszony, kapary czy surowe żółtko. U mnie tego ostatniego nigdy nie było, Tato sięgał raczej po całe jajko i wysysał je, robiąc wydmuszkę. :) Jako mała dziewczynka strasznie się na to krzywiłam, teraz wspominam to z uśmiechem.

Naleśniki razowe

Bardzo polubiliśmy dania z mąki razowej. Zarówno wypieki na słodko, jak też naleśniki razowe. Jedzenie przygotowane z razowej mąki syci bardziej i jest zdrowsze (radzę przeczytać o razowcach). Jeśli dopiero zaczynacie przygodę z jedzeniem na bazie mąki z pełnego przemiału, to polecam Wam na początku wymieszać taką mąkę pół na pół z mąką niższego typu (np. zwykłą pszenną jasną czy chlebową). W ten sposób łatwiej przyzwyczaicie domowników do nowych, troszkę bardziej wytrawnych smaków.

Marynowany camembert z grilla

Coś dla wielbicieli serów. Tym razem marynowany camembert z grilla, bardzo aromatyczny, a w dodatku po grillowaniu nabiera bardzo fajnego aromatu. Do tego świetnie będzie pasować konfitura z żurawiny.

Pory nadziane tuńczykiem

Niewielkie danie przygotowane z krążków świeżego pora, czyli pory nadziane tuńczykiem. Do środka włożyłam farsz na bazie serka i tuńczyka, ale możecie nadziewać na różne sposoby (polecam też grillowane pory). Możecie też zamiast pora nadziać szeroki makaron, zarówno muszle, jak rurki.

Galantyna wieprzowa ze śliwkami

Uwielbiam galantyny! Wystarczy zmienić rodzaj mięsa, mocniej doprawić czy dodać np. bakalie i całkowicie zmienia się smak. Dzisiaj galantyna wieprzowa ze śliwkami i suszoną żurawiną. To coś w sam raz dla wszystkich znudzonych pasztetem czy kupną wędliną. W prosty sposób możecie zrobić smaczną domową „wędlinę” na kanapki.

Życianka

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, dlatego tak ważne jest, by je codziennie jadać. A im bardziej różnorodne, tym chętniej jest konsumowane przez domowników. Dzisiaj życianka, czyli odmiana owsianki. Zamiast otrąb owsianych ma otręby żytnie pół na pół z pszennymi, a do tego troszkę cynamonu i owoce (suszone lub świeże). Do życianki możecie też dodać dżem, np. truskawkowy czy malinowy.

Bliny gryczane

Szczególnie popularne w kuchni rosyjskiej, ale i u nas często goszczą na stołach. Najczęściej podane z łososiem, gęstą, kwaśną śmietaną i plasterkami cytryny. Dzisiaj przepis na bliny gryczane, bo o nich mowa. Te placki zrobione są w całości z mąki gryczanej (na dniach zaprezentuję też inną wersję), która ma charakterystyczny smak.

Frittata z gruszkami i cynamonem

Kolejny pomysł na śniadanie, tym razem z lekką nutą słodyczy. Jest to frittata z gruszkami i cynamonem, najlepsza na ciepło, bo wtedy tak jak i szarlotka, pachnie mocno przyprawami. Do zaostrzenia smaku wykorzystałam gruszki w occie, ale jeśli wolicie słodszą, to polecam albo surowe, albo karmelizowane, takie jak przy francuskim omlecie.

Wytrawna surówka z truskawkami

Truskawki to świetny dodatek, nie tylko do słodyczy. Dzisiaj zamiast tarty z truskawkami, biszkoptu czy koktajlu polecam Wam wytrawną surówkę z truskawkami, pieprzem, serem i bazylią. W sam raz na letnie dni, w dodatku to całkiem zdrowe danie.