Carpaccio

Carpaccio to danie kuchni włoskiej. W wersji oryginalnej to cieniutkie plasterki polędwicy wołowej polane oliwą i posypane twardym, aromatycznym serem. Danie wywodzi się z Wenecji, z lokalu Harry’s Bar, a swoją nazwę podobno zawdzięcza obrazowi autora o nazwisku Carpaccio.

Carpaccio można też przygotować z cielęciny czy łososia, popularne są też różne odmiany carpaccio owocowych, bo teraz ta nazwa częściej kojarzy się z czymś „cienko pokrojonym” niż z konkretnym daniem. Mięso najlepiej przed krojeniem mocno schłodzić, a nawet delikatnie zmrozić (nie może być jednak zamrożone). Potem trzeba pokroić na cieniutkie plasterki. Im cieńsze, tym lepiej, choć jeśli sprawia Wam to problem, to podpowiem, że można je delikatnie rozbić tłuczkiem przez folię. Zamiast mięsa surowego, możecie też wykorzystać suszone na słońcu włoskie szynki.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Polędwicę wołową mocno schłodzoną kroję na wąskie plasterki, ewentualnie delikatnie rozbijam tłuczkiem. Polewam oliwą (można też dodatkowo sokiem z cytryny), podaję z ziołami i ewentualnie serem. Smacznego.

Carpaccio
Carpaccio
5 sierpnia 2011 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.