Galantyna wieprzowa ze śliwkami

Uwielbiam galantyny! Wystarczy zmienić rodzaj mięsa, mocniej doprawić czy dodać np. bakalie i całkowicie zmienia się smak. Dzisiaj galantyna wieprzowa ze śliwkami i suszoną żurawiną. To coś w sam raz dla wszystkich znudzonych pasztetem czy kupną wędliną. W prosty sposób możecie zrobić smaczną domową „wędlinę” na kanapki.

Do mielonego mięsa dodałam troszkę boczku, co jest strzałem w dziesiątkę. Galantyna nabrała dzięki temu bardziej wyrazistego smaku. Taką galantynę wieprzową przygotowałam również na święta razem z gotowaną wołową kiełbasą. Obydwie robiły furorę na stole. Zachęcam Was do przygotowania własnych galantyn, są świetne nie tylko na kanapki. Smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Mielę mięso w maszynce, najlepiej zmielić w domu w maszynce lub blenderem, bo na galantynę powinno być drobno zmielone, drobniej niż kupne. Jeśli macie boczek, również warto go zmielić i dodać.

Krok 2. Dodaję do mięsa pozostałe składniki, przy czym większe przyprawy, jak ziele angielskie, trzeba rozetrzeć w moździerzu na pył, a czosnek wycisnąć przez praskę.

Krok 3. Dokładnie wymieszana masę przekładam na folię do pieczenia, ściskam i związuję.

Krok 4. Robię kilka dziurek w folii, by tłuszcz mógł odpływać, i wstawiam do nagrzanego do 160°C piekarnika. Piekę ok. godziny, a potem zostawiam do wystudzenia. Potem odwijam i kroję. Smacznego.

Galantyna wieprzowa
Galantyna wieprzowa
17 czerwca 2011 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.