Jak czytać etykiety wina

Wybierając wino w sklepie, warto uważnie czytać etykiety na butelkach. Dzięki temu można uniknąć nietrafionych zakupów, a często także trafić na klasowe wina w okazyjnej cenie. Dzisiaj poradnik o tym, jak czytać etykiety wina, na co zwrócić uwagę i co tak naprawdę jest nazwą, a co szczepem wina.

Polewa czekoladowa idealna

Polewa czekoladowa na ciasto sprawia nieraz trochę trudności, a to ją widzimy jako pierwszą, sięgając po kawałek ciasta czy innego deseru. Dzisiaj polecam Wam przepis na idealną polewę czekoladową, która sprawdzi się przy murzynku, a także innych ciastach, np. cieście Kubuś.

Polędwiczki wieprzowe w sosie

Delikatne polędwiczki wieprzowe w sosie śmietanowym z warzywami. Danie lekkie (no może pomijając śmietanę), a na pewno delikatne, jednak nie mdłe. Do tego dania możecie też wybrać cielęcinę, zresztą troszkę się wzorowałam na veau blanche, czyli blanszowanej cielęcinie w lekkim sosie.

Ciasto Kubuś

Bardzo smaczne, kilkuwarstwowe ciasto Kubuś, czyli ciasto przygotowane na bazie gęstego soczku typu Kubuś, Pysio, karotka itd. Spodoba się dzieciom, a że pojawiało się często na „liście życzeń”, to mam nadzieję, że tym chętniej je zrobicie. Ciasto Kubuś składa się z warstwy biszkoptowej, potem jest krem budyniowy przygotowany na bazie gęstego soku, bita śmietana oraz polewa czekoladowa.

Grillowane steki z tuńczyka

Lubię grillowane ryby, chętnie sięgam po pstrąga z grilla, ale tym razem zachęcam do przygotowania grillowanych steków z tuńczyka. Świeżego tuńczyka. Mięso tuńczyka uważane jest za odpowiednik mięsa wołowego wśród ryb i nie ma w tym przesady. Jest na tyle uniwersalne, że sprawdzi się zarówno w daniach z makaronem, jak i w formie steków.

Czerwony Burgund. AOC Bourgogne

Istnieją czerwone wina, które słyną z tego, że są przyjemne i łatwe do picia, bo nie rażą ani beczkowymi aromatami, ani zbytnią cierpkością. Takim niesamowicie pociągającym czerwonym winem jest wino wyprodukowane ze szczepu Pinot Noir. Ekspertami w tym temacie są francuscy winiarze z Burgundii, regionu położonego w centralnej części kraju, nieopodal granicy ze Szwajcarią.

Gęstość budyniu na krem

Odpowiadając codziennie na setki Waszych pytań i komentarzy, zauważyłam, że problematyczne są kremy budyniowe. Dlatego dzisiaj krótki poradnik o odpowiedniej gęstości budyniu na krem. Niektórym z Was temat może wydać się banalny, ale widzę, że ten „złośliwy” budyń potrafi nieraz Was zniechęcić do kolejnych prób gotowania, a tego na pewno nie chcę. :)

Białe wino

Wiele osób uważa, że wina czerwone to wina klasyczne. Jeżeli jednak w Waszej kuchni rzadko goszczą czerwone mięso lub mocne czekoladowe desery, a zamiast tego często przyrządzacie kurczaka i wypieki, to może okazać się, że to właśnie po białe wino będziecie sięgać się częściej. Białe wina są równie różnorodne i ciekawe w smaku, co czerwone, dlatego zdecydowanie warto przyjrzeć im się bliżej.

Kurczak ze szpinakiem

Smaczne i stosunkowo lekkie danie, czyli kurczak ze szpinakiem, a dokładniej pierś kurczaka nadziana farszem na bazie szpinaku, suszonych pomidorów i serka ricotta lub koziego (w zależności od możliwości i smaku). Danie o tyle fajne, że ładnie prezentuje się na stole, a nie jest trudne do przygotowania.

Ciasto budyniowe z owocami

Przepis na ciasto budyniowe z owocami, na kruchym spodzie, a z wierzchu obsypane kruszonką. Ciasto budyniowe z dzisiejszego przepisu jest o tyle ciekawe, że jest całoroczne. Latem radzę Wam sięgnąć po owoce sezonowe: truskawki, maliny czy jagody, a zimą możecie śmiało wykorzystać owoce mrożone, nawet tzw. miksy kompotowe.

Jak długo trzymać otwarte wino

Gdy po obiedzie lub kolacji została jeszcze niedokończona butelka świetnego wina, aż żal wylewać je do zlewu. Dlatego wiele osób zadaje sobie pytanie: jak długo można przechowywać otwarte wino? W dzisiejszym poradniku odpowiadamy na pytanie, przez ile dni wino po otwarciu jest świeże i nadal smaczne, a także które wino – białe czy czerwone, lepiej znosi otwarcie.

Tarta z warzywami

Bardzo wiosenna, kolorowa tarta z warzywami. Na kruchym spodzie są warzywa, a wszystko to przykryte śmietanowo-jajeczną warstwą z serem. Pycha. Co więcej, dzisiejsza tarta z warzywami nadaje się do jedzenia i na ciepło, i na zimno. Zresztą sami po miłej sesji fotograficznej (na której robiła po części za eksponat ;-)) zjedliśmy ją właśnie na zimno. Polecam, bo możecie w ten sposób przygotować zarówno obiad, jak i przystawkę podaną na zimno. W obydwu wersjach smakuje świetnie.

Strogonow

Strogonow, czyli popularne danie jednogarnkowe, przygotowane z wołowiną, które tak naprawdę nazywa się boeuf Stroganow, ale bardziej przyjęło się pod nazwą strogonow czy strogonof (to ostatnie od beef stroganoff). Krótką lekcję nazewnictwa mamy za sobą, to jeszcze dodam, że danie to wywodzi się z kuchni rosyjskiej, a nazwa wzięła się od nazwiska rosyjskiego dyplomaty – Stroganowa. Ufff… a jak u Was nazywa się to danie? Strogonow, stroganow, strogonof…?

Kopiec kreta

Przepis na ciasto kopiec kreta, które pewnie część z Was kojarzy w wersji pudełkowej, a przecież tak łatwo i szybko można je przygotować samodzielnie, bez posiłkowania się miksami. Dzisiaj zapraszam na kopiec kreta, czyli smaczne ciasto przypominające w smaku murzynka, ale z dodatkiem bananów i wielkim kopcem bitej śmietany, kawałkami czekolady i pokruszonego ciasta.

Kurczak curry

Piękny słoneczny kolor, a jednocześnie szybki pomysł na obiad – kurczak curry, czyli kawałki kurczaka podsmażane w sosie jogurtowym, doprawione mocno mieszanką curry i podane z ryżem. To tanie i sycące danie obiadowe. Do kurczaka curry możecie podać podsmażone warzywa lub plasterki ananasa.

Suflet bananowy

Najlepszy przepis na suflet, w dodatku wyjątkowy, bo to suflet bananowy z czekoladą, ba! Z kawałkami płynnej, pysznej czekolady. Powiem wprost – suflet znika sam, jest tak pyszny, że nie można go spuścić z oka. :) Co więcej, dzisiejszy przepis na suflet jest idealny dla początkujących. Na pewno nie sprawi Wam problemu i domyślam się, że zrobicie go ponownie.