Strogonow

Strogonow, czyli popularne danie jednogarnkowe, przygotowane z wołowiną, które tak naprawdę nazywa się boeuf Stroganow, ale bardziej przyjęło się pod nazwą strogonow czy strogonof (to ostatnie od beef stroganoff). Krótką lekcję nazewnictwa mamy za sobą, to jeszcze dodam, że danie to wywodzi się z kuchni rosyjskiej, a nazwa wzięła się od nazwiska rosyjskiego dyplomaty – Stroganowa. Ufff… a jak u Was nazywa się to danie? Strogonow, stroganow, strogonof…?

Bez względu na nazwę, strogonow to wyśmienite danie na bazie wołowiny, najlepiej do zrobienia go wykorzystać polędwicę wołową, choć tę, ze względu na cenę, możecie zastąpić ligawą czy inną częścią wołowego mięsa. Dzisiejsza wersja to taka klasyczna: podsmażone mięso z cebulą i pieczarkami, z przecierem pomidorowym i odrobiną musztardy dla wzmocnienia smaku. Do tego możecie podać ziemniaki. Smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Polędwicę wołową kroję w paski wzdłuż włókien. Przekładam do miseczki, obsypuję pieprzem i obtaczam w mące. Cebulę kroję w piórka, czosnek drobno, pieczarki dzielę w tzw. czosnek, na 6 kawałków.

Krok 2. Na oleju podsmażam cebulę, a potem czosnek, gdy już będą szkliste, to dodaję odrobinę soli, by zatrzymać proces nadmiernej karmelizacji, wrzucam pieczarki i podsmażam. Potem dodaję mięso i obsmażam.

Krok 3. Dodaję koncentrat, musztardę i bulion, doprawiam solą i pieprzem. Zostawiam na gazie, aż większość płynu się wygotuje.

Krok 4. Dodaję śmietanę, doprowadzam do podgrzania, wsypuję posiekaną natkę pietruszki i mieszam. W razie potrzeby doprawiam wedle uznania. Podaję gorące na talerz, smacznego.

Strogonow
Strogonow
21 kwietnia 2012 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.