Ciasto Kubuś

Bardzo smaczne, kilkuwarstwowe ciasto Kubuś, czyli ciasto przygotowane na bazie gęstego soczku typu Kubuś, Pysio, karotka itd. Spodoba się dzieciom, a że pojawiało się często na „liście życzeń„, to mam nadzieję, że tym chętniej je zrobicie. Ciasto Kubuś składa się z warstwy biszkoptowej, potem jest krem budyniowy przygotowany na bazie gęstego soku, bita śmietana oraz polewa czekoladowa.

Do ciasta wykorzystałam mój ulubiony biszkopt na rolady, ale z powodzeniem możecie zastąpić go kupnymi biszkoptami, wtedy zyskacie szybkie ciasto bez pieczenia. Ciasto Kubuś najlepsze jest na zimno, świeżość zachowuje około tygodnia, jest bardzo podzielne i, co ważne, możecie mieć dowolny smak. Ja wybrałam soczek bananowy, ale możecie dodać marchewkowy, czy zielony z kiwi itd. Smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Zaczynam od biszkoptu. Białka oddzielam od żółtek, białka ubijam na sztywną pianę, do żółtek dodaję cukier i kręcę na kogel. Potem dodaję mąkę, olej, cukier z wanilią i pianę i delikatnie łączę.

Krok 2. Ciasto wykładam do blaszki prostokątnej ok. 20x25–30 cm. Blaszka powinna być wyłożona papierem do pieczenia. Wstawiam do nagrzanego do 180°C piekarnika i piekę ok. 17–20 minut, czas zależy od blaszki, w większej krócej. :) Najlepiej sprawdzić patyczkiem.

Krok 3. Masa kubusiowa. Przygotowuję budyń podobnie jak zwykły, ale zamiast mleka, jest tu sok. Czyli część soku podgrzewam, a w pozostałej części rozpuszczam dwa budynie, dodaję do gorącego soku i podgrzewam, aż do uzyskania gęstego budyniu. Przestudzony budyń miksuję z masłem w temp. pokojowej na krem. Taki krem kładę na biszkopt i chowam do lodówki na ok. 15 minut.

Krok 4. W tym czasie zabieram się za śmietanę. Kremówkę razem z cukrem kręcę na krem. Na koniec wlewam rozpuszczoną we wrzątku i przestudzoną żelatynę.

Krok 5. Śmietanę wykładam na warstwę kubusiową, a na wierzch kładę herbatniki.

Krok 6. Teraz polewa. Roztapiam masło lub margarynę, dodaję cukier puder, mieszam do zagrzania i momentu, aż cukier się rozpuści. Wtedy dodaję kakao i mieszam, a na koniec rozpuszczoną we wrzątku żelatynę. Mieszam i taką polewą smaruję herbatniki. Żelatyna zapewnia polewie elastyczność, więc nic się nie będzie kruszyć i będzie łatwo kroić. Całe ciasto wstawiam do lodówki na noc, by się zmacerowało. :) Smacznego.

Ciasto Kubuś
Ciasto Kubuś
Ciasto Kubuś
Ciasto Kubuś
4 maja 2012 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.