Grillowane steki z tuńczyka

Lubię grillowane ryby, chętnie sięgam po pstrąga z grilla, ale tym razem zachęcam do przygotowania grillowanych steków z tuńczyka. Świeżego tuńczyka. Mięso tuńczyka uważane jest za odpowiednik mięsa wołowego wśród ryb i nie ma w tym przesady. Jest na tyle uniwersalne, że sprawdzi się zarówno w daniach z makaronem, jak i w formie steków.

Dzisiejsze grillowane steki z tuńczyka delikatnie zamarynowałam i grillowałam. Do marynaty lubię dodać coś słodkiego, bo wtedy mięso apetyczniej się rumieni i całe danie nabiera fajnego „smaczku”. Polecam Wam ten patent. Ja dodałam trochę miodu, a poza tym skusiłam się na suszone owoce, w tym zapomnianą (a jakże pyszną) morwę. Do steków pasować będą grzanki z grilla lub lekki makaron. Smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Przygotowanie zaczynam od pokrojenia polędwicy tuńczyka na steki.

Krok 2. Przygotowuję marynatę: mieszam oliwę z miodem i suszonymi owocami, doprawiam pieprzem i solą, i całość miksuję. Marynatą nacieram tuńczyka.

Krok 3. Grilluję na patelni lub grillu, aż tuńczyk będzie rumiany. Smacznego.

Wino do tuńczyka

Chociaż tuńczyk jest rybą, to z racji swojej obfitości bywa nazywany „morskim kurczakiem” (my słyszeliśmy także określenie „morska wołowina”). A to już potrafi nieźle zakręcić w głowie każdemu, kto będzie chciał dobrać dobrać do tuńczyka dobre wino.

Do grillowanego tuńczyka najlepiej pasować będzie wino czerwone, ale nie za mocne w smaku. Większość czerwonych win doskonale sprawdza się z bardziej tłustą wołowiną, a tutaj potrzebujemy czegoś lżejszego, co nie zabije smaku ryby. Takim łatwym do picia czerwonym winem jest wino wyprodukowane ze szczepu Pinot Noir. Ekspertami w tym temacie są francuscy winiarze z Burgundii, regionu położonego w centralnej części kraju, nieopodal granicy ze Szwajcarią.

Podsumowując, do tuńczyka pasuje wino czerwone. Butelkę Bourgogne Emile Durand 2009 kupiliśmy w Makro. Przeczytaj więcej o winie Burgund.

Wino do steków
Wino do steków
Steki z tuńczyka
Steki z tuńczyka
3 maja 2012 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.