Często pytacie mnie, jaką formę do tarty wybrać, wiem też z Waszych komentarzy, że tarta często sprawia Wam problemy, bo opadają jej boczki lub zbyt mocno się spiekają. To też w dużej mierze zależne jest od dobrze dobranej formy do tarty. Oczywiście, sama forma nie zdziała cudów, ale jeśli skorzystacie z naszego poradnika o tarcie idealnej, zrobicie ciasto wg najlepszego przepisu na tartę i będziecie mieli dobrą formę – na pewno Wam wszystko wyjdzie.
Tarty są przez wiele osób uważane za coś trudnego, a naprawdę tak nie jest. Często też skarżycie się, że trudno Wam wyjąć gotowy wypiek z formy, na to też jest sposób – dobra forma. :) I od razu powiem, dobra forma na tartę, to wcale nie ta najdroższa!
Forma na tartę – rodzaje
Na rynku jest wiele form na tartę, wyróżniamy:
formy szklane
formy ceramiczne
formy metalowe
formy silikonowe
Dodatkowo są formy z odpinanym brzegiem lub wyjmowanym dnem. Która forma na tartę jest najlepsza? Pewnie ilu kucharzy, tyle opinii, u mnie najlepiej sprawdzają się formy szklane i ceramiczne. Dlaczego? Mają dość wysoki brzeg, są równej grubości zarówno na spodzie, jak i na bokach, ciasto na tartę równo się w nich wypieka i nie ma sytuacji takiej, jak przy formach metalowych, że boczki rumienią się szybciej.
W tych formach metalowych poza tym, że boki (ranty formy) bywają cieńsze, to są też często lekko pochylone do zewnątrz. Teoretycznie ma to ułatwiać wyjęcie tarty, ale tak naprawdę ciasto na górze tych rantów szybciej się spieka (szczególnie przy grzaniu piekarnika od góry). Poza tym metalowe formy mają niższy brzeg i jeśli ciasto delikatnie się obkurczy (a każde kruche ciasto minimalnie się kurczy), to ten brzeg jest mało „reprezentacyjny”.
Tego problemu nie zauważyłam w formach szklanych i ceramicznych, tam brzeg jest wyższy i tarta zawsze ma ładny bok, równy, nigdzie nie spalony. Poza tym z takiej formy łatwiej wyjąć gotową tartę (równa na dole, nic do niej nie przywiera). Przed pieczeniem nie trzeba formy smarować masłem (kruche ciasto jest już tłuste).
Są też metalowe formy z wyjmowanym dnem, ale powiem Wam, że choć takie mam, to chętniej sięgam po szklaną lub ceramiczną. Są też formy silikonowe. Ale tutaj chyba nie trafiłam jeszcze na idealną, wiele form silikonowych jest z miękkiego silikonu, te nie sprawdzają się. Te ze sztywnego silikonu są dobre, uważać tylko trzeba, wyjmując tartę z piekarnika, by jej nie uszkodzić. Tarta gorąca jest jeszcze trochę miękka i w elastycznej formie łatwiej ją przypadkiem uszkodzić.
Tak, jak wspomniałam, to jest moja opinia, tart piekę sporo i po prostu z niektórych form wychodzą ładniejsze. :) Jestem ciekawa, czy Wy macie jakieś swoje typy form do tarty?
Jaka wielkość formy na tartę
Najlepsza będzie forma o wielkości 27–29 cm, to uniwersalny rozmiar, na który starczy ciasta z klasycznych przepisów.
Jeśli chcecie zrobić dwie mniejsze, to kupcie 20 cm formy.
Gdzie kupić formę do tarty
W każdym większym sklepie, markecie, popularnych sklepach z wyposażeniem domu, w Internecie itd. Teraz formy do tarty są popularne. Ja szklaną kupiłam za kilkanaście złotych w markecie, a ceramiczną przywiozłam z Włoch, kosztowała 5 euro. :) Jest piękna, ale tego typu formy dostaniecie też w popularnych sklepach z wyposażeniem wnętrz. Warto jednak poczekać na promocje, bo te ceramiczne są często droższe.
Uwaga! Jeśli chcecie piec tartę okazjonalnie, to wykorzystajcie zwykłą tortownicę, ona moim zdaniem lepiej się sprawdza niż te tanie formy metalowe na tarty. Tylko brzeg musicie sami uformować, mniej więcej do 1/3 wysokości boku tortownicy.
A Wy jakie formy polecacie? Może macie swoje typy?
Forma do tarty: w dobrej formie ciasto po upieczeniu obkurczy się równo, również na bokach. Po lewej ciasto przed pieczeniem, po prawej po upieczeniu – widać lekki luz ciasta w formie, więc łatwo je wyjąć i nie uszkodzi się.