Wiem co jem

Strona 2 z 2

Pitaja. Smoczy owoc

Pitaja to chyba jeden z najładniejszych egzotycznych owoców, a na pewno najładniejszy, jaki miałam okazję jeść. Pitaja znana jest też pod nazwą smoczy owoc i choć piękna, to w smaku trochę rozczarowuje, bo jest… mdła. Zanim jednak opowiem Wam o smaku pitaji (jedliście? jakie są Wasze odczucia?) to krótki poradnik jak kupować smoczy owoc, jak jeść smoczy owoc i do czego go wykorzystać.

Tamarillo

Jak smakuje tamarillo, jak jadać tamarillo i jak kupować tamarillo – dzisiaj właśnie o tym pomidorowym owocu! Tamarillo chyba nie jest u nas zbyt popularne, zdecydowanie zasługuje na miano owocu egzotycznego. Jest spokrewnione z pomidorem, zresztą jego inna nazwa to pomidor drzewiasty lub cyfomandra grubolistna. Znacie tamarillo? Lubicie?

Owoce egzotyczne

Latem pod dostatkiem mamy owoców sezonowych, ale lato to też czas wyjazdów zagranicznych, podczas których warto próbować lokalnych produktów lub bardziej dostępnych niż u nas owoców egzotycznych. Zaczynamy ciekawą serię o tropikalnych owocach, ale zanim opowiem Wam o różnych smakach, jestem ciekawa, jakie owoce egzotyczne jadacie, jakie lubicie, a które całkiem odradzacie.

Co to jest flambirowanie

Jedne z bardziej widowiskowych warsztatów, w których miałam okazję brać udział i co tu dużo mówić, jedne ze smaczniejszych! Warsztaty kulinarne – flambirowanie. Dla tych z Was, którzy nie wiedzą, co to jest –to podpalanie potraw. Widowiskowe i… dodające smaku!

Jak sprawdzić świeżość jajka

Kupując jajka w sklepie, szczególnie przed Wielkanocą, gdy kupujemy ich więcej, warto sprawdzić świeżość jajka. Zobaczcie, jak sprawdzić czy jajko jest świeże jeszcze przed zakupem, choć i potem warto o tym pamiętać.

Oznaczenia jajek

O jajkach powiedziano już wiele, o numerach jajek chyba wie każdy, ale myślę, że temat jest na tyle ważny, że szczególnie przed Wielkanocą warto o oznaczeniach jajek pamiętać. Jak kupować jajka, na co zwracać uwagę i o co chodzi z tymi numerami na jajkach?

Sery kozie i ser chałwowy – dobre polskie

Podczas naszej podróży po Europie często pokazywałam Wam i zachwalałam jakieś regionalne produkty czy przysmaki, a dzisiaj zapraszam na coś polskiego. Sery kozie a w szczególności ser chałwowy. Te sery mieliśmy okazję jeść na targach Natura Food 2011 w Łodzi, w październiku. Cóż, czasem tak jest, że mija trochę czasu zanim coś opublikuję. Ale czy sery straciły przez to na smaku? :) najwyżej są bardziej dojrzałe, a mój ulubiony ser chałwowy ma teraz kolor bardziej czekoladowy.

Kuchnia węgierska

Jeśli zapytać kogoś z czym kojarzy mu się węgierska kuchnia, to zapewne bez zastanowienia odpowie, że z gulaszem i papryką. Ale czy tylko? Węgrzy mogą pochwalić się naprawdę niesamowitą kuchnią. Dania doprawione papryką (słodką nie ostrą, jak często się uważa) są pyszne, szczególnie te gotowane w kociołku (bogrács). Jednak w kuchni węgierskiej znajdziecie też ryby i wyśmienite desery.

Kuchnia austriacka

Dwie rzeczy, które kojarzą się najbardziej z kuchnią austriacką, to Tort Sachera i sznycel po wiedeńsku. Po torcik w Wiedniu, przed restauracją w hotelu Sacher, ustawiają się długie kolejki. Zaś sznycel doczekał się wielu kopii, przypomina go też nasz „schabowy”, ale tak naprawdę sznycel po wiedeńsku to kawałek panierowanej cielęciny smażony na maśle. I prawdą jest, że w Wiedniu można dostać sznycle wielkości talerza! :)

Wizyta w winiarni

Dzisiaj zapraszamy Was na wycieczkę po winiarni, opowiemy głównie o winach bąbelkowych, które są mniej popularne w Polsce, a szkoda, bo są wyśmienite. byliśmy z wizytą winiarni Bochemia Sekt, największego producenta win w Czechach (wina są również sprzedawane w Polsce) i akurat w Plzen produkowane są wina babelkowe.

Jak kupować chleb

Najlepszy chleb to ten wypiekany w domu i do tego gorąco Was zachęcam. ;-) Jeśli jednak musicie kupić chleb w sklepie, to radzę wybrać dobry chleb, taki, który nie będzie tylko pustą bułką, ale będzie miał jakieś wartości. Uważajcie też na sztuczki producentów.

Czym zastąpić rodzynki

W komentarzach wyjątkowo często pytacie, czym zastąpić rodzynki. To dzisiaj krótkie podsumowanie, co zamiast rodzynek, za to ja chętnie się dowiem, dlaczego ich nie lubicie. :)

Jak kupować jajka

O jajkach mówi się dość sporo, ale nadal nie wszyscy wiedzą, jak kupować jajka i jak czytać kody na jajkach. Dzięki takiej wiedzy będziecie mogli wybrać to, co najlepsze, a jednocześnie unikniecie (niestety częstych przypadków) nieuczciwych sprzedawców.

Na czym smażyć

Dzisiaj wraz z dietetykiem przygotowaliśmy krótki artykuł o smażeniu. Zbliżają się święta, na stole pojawią się moje ulubione odsmażane pierogi wigilijne z kapustą i grzybami, rybka z patelni itd., dlatego myślę, że temat jest na czasie. :)

Jak kupować masło

Za każdym razem, kiedy kupujemy masło w sklepie, spędzamy sporo czasu przy półce, głównie na czytaniu etykiet. Ale warto je czytać, bo różne ważne informacje można tam znaleźć. Prawdziwe masło powinno składać się z przynajmniej 82% tłuszczu mlecznego. Mlecznego, bo prawdziwe masło powinno być z mleka krowiego. Dzisiaj chciałabym Wam podpowiedzieć, na co zwracać uwagę, kupując masło.

Wszystko o mące

Mąka jest chyba najważniejszym składnikiem chleba, ale nie tylko, w końcu kuchnia polska jest dość mączna. Mąka jest w każdym domu, jednak nie każdy sięga po inną niż taka klasyczna „biała” do wypieków. W sklepach najczęściej można spotkać mąki pszenne typu 450 czy 500, chociaż już bywa z tym lepiej i coraz łatwiej znaleźć mąki razowe (zarówno pszenne, jak i żytnie), chlebowe itp. Dzisiaj przedstawię krótko, jakie są rodzaje i typy mąk, skupiając się na tych najpopularniejszych.