Jak kupować chleb

Najlepszy chleb to ten wypiekany w domu i do tego gorąco Was zachęcam. ;-) Jeśli jednak musicie kupić chleb w sklepie, to radzę wybrać dobry chleb, taki, który nie będzie tylko pustą bułką, ale będzie miał jakieś wartości. Uważajcie też na sztuczki producentów.

Podsumujmy wszystko, co powiedziałam na filmie. :)

Najzdrowsze pieczywo to to z mąki razowej, zarówno pszennej, jak i żytniej. Dlatego sprawdzajcie skład pieczywa, które kupujecie. Na początku etykiety są zawsze te składniki, których jest najwięcej. Pamiętajcie, że chleby sklepowe są często polepszane i spulchniane, często wydają się puste i bardzo lekkie. Dobry chleb razowy powinien ważyć. Jeśli porównujecie ze sobą dwa bochenki, to zawsze wybierzcie ten cięższy.

Również z tego powodu, pierwsze wypieki chleba w domu (szczególnie razowego) bywają pewnym zaskoczeniem, bo nagle okazuje się, że prawdziwy chleb jest cięższy i bardziej sycący. Chleby domowe wydają się też nieraz mniej słone, to kwestia przyzwyczajenia, ale musicie wiedzieć, że po prostu te kupne są bardziej „podkręcone” smakowo, a przez to są słone.

Nie kierujcie się nazwą. Producent chwali się, że to chleb tradycyjny, staropolski itd.? A co to w zasadzie znaczy? :) Uważajcie też na nazwy „pełnoziarnisty”, już nieraz spotkałam się z tym, że chodzi o dodatek ziaren, ale z mąką nie ma to wiele wspólnego.

Pamiętajcie też o kolorze. Chleb jest piękny, rumiany, prawie tak apetyczny jak murzynek? Możecie być prawie pewni, że ma dodatek karmelu, kakao czy innych barwników. Chleb razowy zazwyczaj jest bardziej szary, jak na przykład mój razowiec z owocami. :)

Warto zwracać uwagę na te kilka rzeczy, bo skoro już wydajemy pieniądze na pieczywo, to lepiej kupić to lepsze. :)

15 lipca 2011 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.