Tamarillo

Jak smakuje tamarillo, jak jadać tamarillo i jak kupować tamarillo – dzisiaj właśnie o tym pomidorowym owocu! Tamarillo chyba nie jest u nas zbyt popularne, zdecydowanie zasługuje na miano owocu egzotycznego. Jest spokrewnione z pomidorem, zresztą jego inna nazwa to pomidor drzewiasty lub cyfomandra grubolistna. Znacie tamarillo? Lubicie?

Tak jak wspomniałam, tamarillo przypomina pomidora i z wyglądu, i – jak się za chwilę okaże – też trochę smakiem. Występuje w kilku odmianach, jednak najpopularniejsza czy też najbardziej dostępna jest czerwona.

Jak kupować tamarillo

Tamarillo najlepiej kupować jak pomidora. Owoc jest czerwony, bardziej niż pomidor, ma też owalny kształt. W dotyku powinien być jak dojrzały pomidor, nie twardy, ale nie za miękki, bez przebarwień, a już na pewno bez śladów pleśni. W środku tamarillo ma również konsystencję pomidora, jest pomarańczowe i ma czarne (po przecięciu czerwone, bordowe) pesteczki.

Jak jadać tamarillo

Tamarillo jemy bez skórki, skórka jest gorzka i niesmaczna. Aby pozbyć się skórki, wystarczy tamarillo sparzyć, znowu jak pomidora. Odcinam ogonek, nacinam dół na krzyż i zalewam wrzątkiem, osuszam, ściągam skórkę i kroję. Kroić można na plastry lub w ćwiartki. Jadalny jest cały pomarańczowy środek razem z pestkami, jak w pomidorze. :)

Tamarillo nadaje się do sałatek, jako zastępstwo pomidora, więc niekoniecznie do sałatek owocowych, wręcz przeciwnie. Sprawdzi się w sałatkach z fetą czy mozzarellą (może oryginalna wersja caprese?), idealne będzie na kanapki zamiast pomidora. Tamarillo sprawdzi się również w przetworach, na słodko (jak dżem z zielonych pomidorów) lub wytrawnie (np. chutney z pomidorów). Oczywiście, można go jeść też na surowo, aby złagodzić jego cierpki smak, można posypać go cukrem lub polać miodem.

Aha, i można go też użyć jako jarzyny w zupach warzywnych.

Jak smakuje tamarillo

Tamarillo smakuje jak cierpki pomidor, pomidor z kawałkami pieprzu. Lekko gorzkawy. Nie jest słodkim, pysznym owocem, w smaku jest raczej wytrawny. Oczywiście, to moje odczucia, jeśli macie inne skojarzenia, to podzielcie się.

Samo tamarillo średnio mi smakuje, ale dobre jest z cukrem czy miodem, na pewno jest to fajny dodatek do sałatek, taki lekko pikantny.

A Wy lubicie tamarillo? Jak Wam smakuje?

Tamarillo przypomina i w smaku i z wyglądu pomidora
Tamarillo przypomina i w smaku, i z wyglądu pomidora
Tamarillo przypomina i w smaku i z wyglądu pomidora
Tamarillo kupujcie czerwone, jędrne, kierujcie się tym samym, co przy kupnie pomidorów
14 lipca 2012 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.