Chleb razowy ze śliwkami na zakwasie – prosty

To jest chleb, który każdemu musi się udać. ;-) W odpowiedzi na wiele Waszych pytań i problemów z wyrastaniem chleba itd., przygotowałam prosty chleb razowy na zakwasie ze śliwkami. Jest to chleb, który spokojnie wyrasta w lodówce (pierwszy plus: nie trzeba pilnować i u każdego czas rośnięcia będzie podobny), a po drugie, chleb wstawiamy do zimnego piekarnika. To drugie może nie jest zgodne z „chlebowymi” założeniami, ale z drugiej strony myślę, że warto spróbować, by cieszyć się domowym chlebem.

Sałatka z grillowanym kurczakiem

Jeśli zamiast kiełbasy z grilla macie ochotę na coś lżejszego, to ta sałatka z grillowanym kurczakiem będzie akurat. Prosta, smaczna i sycąca. Przygotowanie zajmuje niewiele czasu, a można wszystko dowolnie zmieniać, dodawać inne składniki, mieszać itd. W tej wersji to obsypany przyprawami kurczak, grillowany i podany z sałatką.

Grillowane roladki z cukinii

Bardzo smaczna, niewielka przekąska, idealna do podania przed daniem głównym (oczywiście z grilla). Te małe grillowane roladki z cukinii są świetne zarówno na ciepło, jak i na zimno. U nas to takie małe co nieco, na jeden kęs. Na patyczki możecie jednorazowo nadziać więcej roladek albo, prócz pomidorków, dodać inne ulubione warzywa.

Skrzydełka z grilla

Zapraszam na rewelacyjne skrzydełka z grilla. Aromatyczne, chrupiące i bardzo smaczne. Ja przygotowałam skrzydełka „do łapki”, czyli opuściłam z każdej kostki mięso, tworząc na dole taką mięsną kuleczkę. Taka forma jest łatwiejsza do obgryzania, a z drugiej strony jest bardziej pracochłonna, więc wybór zostawiam Wam.

Burgery pieczone

Bardzo smaczne, domowe, pieczone burgery wołowe. Możecie je przygotować na grillu albo w piekarniku. Są mniej tłuste niż takie smażone, a mają rewelacyjny smak. Pieczone burgery możecie podać z najlepszymi bułeczkami hamburgerowymi albo z delikatnym puree i fasolką szparagową.

Purée kalafiorowe

Rewelacyjna alternatywa dla klasycznego purée z ziemniaków, czyli smaczne purée kalafiorowe. Takie małe danie jest wskazane np. w diecie South Beach, do tego można podać chude mięso (np. kurczaka z papryką) i sycący obiad gotowy.

Carpaccio z melona

Zachęcam do przygotowania smacznej przekąski, czyli plasterków melona podanych z szynką parmeńską i serem camembert. Smaczne i sycące. Takie carpaccio z melona jest świetne nie tylko jako przystawka, ale sprawdza się także jako małe co nieco do podjadania podczas oglądania filmu (zamiast nachosów z guacamole).

Dip szpinakowy

Rewelacyjny dip szpinakowy, który stanowi fantastyczny dodatek do makaronów, jak również chipsów. Sos ten przygotowałam na bazie świeżego szpinaku i uważam, że jest o wiele smaczniejszy niż na bazie mrożonego. Idealnie komponuje się z makaronem (polecam podać podobnie jak makaron z pesto groszkowym).

Groszek ptysiowy

Groszek ptysiowy jest dość pracochłonny, ale jednocześnie wcale nie jest trudno go przygotować w domu. Na pewno jest smaczniejszy niż kupny. Ja groszek ptysiowy lubię podawać do zupy (szczególnie tych zup a’la krem). Najbardziej smakuje mi z kremem szpinakowym i zupą paprykową.

Kulki ziemniaczane

Pomysł na wykorzystanie ziemniaków, które zostały z poprzedniego dnia. Ziemniaczane kulki są miękkie i smaczne, trzeba jednak uważać podczas obsmażania, aby zbytnio nie nasiąkły tłuszczem. Do środka każdej kulki, podobnie jak przy rewelacyjnych kulkach ryżowych, możecie włożyć kawałek żółtego sera.

Żurek i barszcz biały różnice

Te dwie zupy są często mylone ze sobą i wielu osobom trudno je rozróżnić, tym bardziej, że dodatkowo w różnych regionach podaje się każdą z tych zup troszkę inaczej. A jakie są różnice między żurkiem a białym barszczem? Przedstawiamy Wam te, na które znaleźliśmy najwięcej dowodów. Może też pochwalicie się swoimi sposobami podania? :)

Biszkopt razowy

Kolejny smaczny, a jednocześnie troszkę zdrowszy słodki wypiek. Tym razem biszkopt razowy, czyli podobny do klasycznego, ale przygotowany z użyciem mąki razowej (ja użyłam mąki pszennej razowej, może być też orkiszowa). Taki biszkopt jest oczywiście troszkę cięższy niż klasyczny, ale zdziwicie się, jak jest smaczny.

Kiełbasa słoikowa – domowa mielonka

Rewelacyjna domowa kiełbasa słoikowa, która w smaku przypomina mielonkę. Jest pyszna, a co ważne, bez dodatków, jedynie czosnek i przyprawy. Przepis na tę kiełbasę podała Asia na naszym kotletowym forum (przepis wyróżniony w Miesiącu Luty), gorąco Was zachęcam do poczytania dyskusji na ten temat, kolejne osoby już robiły tę kiełbasę i wszystkie są zachwycone. ;-)

Roladki z szynki

Pomysł prosty, ale takie roladki z szynki wyglądają świetnie na świątecznym stole i zawsze cieszą się popularnością wśród gości. Prawie tak dużą, jak różnorodnie faszerowane jajka. Przygotowanie zajmuje niewiele czasu, co na pewno jest ogromnym plusem podczas świątecznych przygotowań.

Bułeczki zwierzaczki

Jeśli chcecie zrobić przyjemność najmłodszym albo znaleźć im zajęcie podczas przygotowań do świąt, to polecam Wam bułeczki zwierzaczki. Przygotowałam słonika, kraba i baranka z ciasta drożdżowego. Są delikatne i możecie zrobić je na słodko lub na ostro. Takie bułeczki są bez nadzienia, ale mogą robić też za kanapeczki.

Galantyna z kurczaka z boczkiem

Na stole świątecznym nie może zabraknąć domowych wędlin i pieczeni. Polecam Wam delikatną galantynę z kurczaka z boczkiem, która będzie świetnym urozmaiceniem domowych pasztetów i szynek. Jest delikatna, a „smaczku” dodaje jej boczek i suszone pomidory.