Chleb razowy ze śliwkami na zakwasie – prosty

To jest chleb, który każdemu musi się udać. ;-) W odpowiedzi na wiele Waszych pytań i problemów z wyrastaniem chleba itd., przygotowałam prosty chleb razowy na zakwasie ze śliwkami. Jest to chleb, który spokojnie wyrasta w lodówce (pierwszy plus: nie trzeba pilnować i u każdego czas rośnięcia będzie podobny), a po drugie, chleb wstawiamy do zimnego piekarnika. To drugie może nie jest zgodne z „chlebowymi” założeniami, ale z drugiej strony myślę, że warto spróbować, by cieszyć się domowym chlebem.

Dzięki temu chleb wyjdzie, mam nadzieję, każdemu z Was i oszczędzi niepotrzebnych nerwów. :) A potem polecam razowy klasyczny, borodinsky lub razowy z bakaliami. Smacznego.

PS: Oczywiście, do chleba możecie dodać dowolne owoce suszone czy bakalie, możecie też nic nie dodawać. Ale ten ze śliwkami jest super, więc polecam gorąco.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Najpierw mieszam składniki zaczynu i odstawiam na 8 godzin. Zamiast robić zaczyn, możecie wykorzystać świeży, dokarmiony zakwas żytni. Do tego dodaję pozostałe składniki (śliwki warto pokroić na troszkę mniejsze kawałki) i wszystko mieszam.

Krok 2. Przekładam do foremki i wstawiam do lodówki na 12 godzin. Po tym czasie chleb podrośnie, będzie miał kopułkę.

Krok 3. Odkrywam chlebek (warto by był na czas rośnięcia przykryty np. folią przezroczystą). Wstawiam do zimnego (!) piekarnika i nastawiam temperaturę na 220°C. Piekę ok. 1 godziny i 15 minut (razem z czasem nagrzewania). Warto sprawdzić patyczkiem. Kroję po wystudzeniu. Smacznego.

Prosty chleb ze śliwkami
Prosty chleb ze śliwkami
29 kwietnia 2011 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.