Jak topić czekoladę

Topienie czekolady to pierwszy krok do jej temperowania. A z Waszych komentarzy wiem, że sprawia Wam to wiele problemów, bo okazuje się, że tłuszcz się oddzielił (za wysoka temperatura), czekolada stwardniała i wcale się nie roztopiła (znowu to samo). Warto poczytać, bo czekoladę trzeba topić ostrożnie! :) A nauczycielem jest Maestro Czekolady Janusz Profus.

Obejrzyjcie film, nagle wszystko okaże się proste :)

Kilka zasad, jak topić czekoladę

topienie czekolady w kuchence mikrofalowej

Trzeba to robić ostrożnie, jeśli chcecie topić czekoladę w mikrofali to koniecznie stopniowo i za każdym razem trzeba wymieszać. Dlaczego? Bo czekolada grzeje się od środka, możecie tego nie dostrzec początkowo, a jak przegapicie to może się spalić w środku i będzie sztywna. I nici z rozpuszczania. Jak to dokładnie zrobić? Łamiemy czekoladę, wkładamy do miski, wstawiamy na 15 sekund, wyjmuję, mieszam, znowu 15 sekund i znowu mieszam. W sumie to ok. 3 minut, ale czekolada dzięki temu nie spali nam się a ładnie roztopi.

topienie w kąpieli wodnej

Do garnka z wodą wstawiamy miskę, ale! woda powinna być ok. 50-60°C a nie wrząca a miska powinna być dopasowana do wielkości rondelka, bo gdy będzie za mała to para wodna osiądzie nam na czekoladzie. A gdy woda dostanie się do czekolady to rozwarstwienie czekolady gotowe. Podsumowując miska musi być większa lub identyczna, jak rondelek.

temperatura topienia czekolady

Czekoladę topimy w temperaturze:

  • gorzką do 50-55°C
  • mleczna 45-50°C
  • biała 40-45°C

Jak będzie za wysoka to czekolada zamiast się rozpuścić to zrobi się gęstsza :)

To wszystko niby proste, ale wiem, że często piszecie, że coś Wam nie wychodzi a potem nie nadaje się do dekoracji, polewy czy murzynka.

W kolejnym odcinku będzie temperowanie czekolady, czyli wstęp do czekoladek! :) A wszystko będzie pokazywać Maestro Czekolady Janusz Profus w Pracowni Rarytasów Wedla.

Topienie czekolady, moim nauczycielem jest Maestro Czekolady Janusz Profus
Topienie czekolady, moim nauczycielem jest Maestro Czekolady Janusz Profus

Pamiętajcie, że białą czekoladę topi się inaczej niż ciemną!
Pamiętajcie, że białą czekoladę topi się inaczej niż ciemną!

 

20 grudnia 2013 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.