Czekolada fakty i mity

Zaczynamy serię czekoladową! Bardzo słodką. Czy wiecie, że biała czekolada to też… czekolada? Ba! jakby się uprzeć to można nawet napisać ile ma procent. Zaczynam od tego, bo jest wiele faktów i mitów odnośnie czekolady, a jak je się pozna to nauczymy się temperować czekoladę, robić dekoracje i inne cuda. Moim nauczycielem  jest Maestro Czekolady Janusz Profus.

Owoc kakaowca to od niego się wszystko się zaczyna :) Zobaczcie koniecznie nasz film!

Czym się różni czekolada gorzka, mleczna i biała?

Wiecie, że przy białej czekoladzie też można napisać ile ma procent? Brzmi zabawnie.

W zależności od tego ile czekolada zawiera produktów pochodzenia z drzewa kakaowego (miazga kakaowa, masło kakaowe, kakao) to tyle ma procent a reszta to dodatek cukru, wanilii, lecytyny sojowej i innych dodatków. Stąd można napisać, że biała czekolada też ma ileś procent, bo w swoim składnie ma masło kakaowe. Brzmi logicznie choć przyznacie, że zabawnie :) To teraz przyjrzyjmy się podstawowe składowi czekolady.

  • Czekolada gorzka: miazga kakaowa, kakao, masło kakaowe, cukier, aromat np. wanilia, lecytyna sojowa
  • Czekolada mleczna: ma podobne składniki, ale w innych proporcjach, bo ma mniej kakao i miazg kakaowej, ale dochodzi mleko w proszku, które też jest słodkie, czyli: miazga kakaowa, kakao, masło kakaowe, mleko w proszku, cukier, aromat.
  • Czekolada biała: masło kakaowe (brak za to miazgi, kakao), mleko w proszku, cukier, aromat, lecytyna

I na mlecznej można by napisać, że ma ok. 50-60% cacao a biała ok. 30% :)

Kakao jasne i ciemniejsze

Kakao ciemne jest tłustsze, a jasne ma mniej tłuszczu (ok. 10%-12%) i można ich dać więcej do wypieku, ale ostrożnie by nie było zakalca.

A czekolada deserowa?

Ja sama często mylę gorzką i deserową ze sobą. Zawiera inny tłuszcz, nie roślinny a mleczny coś, jak masło klarowane.

A wyroby czekoladopodobne?

Mają inne tłuszcze roślinne w ilości większej niż 5%, które są tańsze. Najdroższe jest masło kakaowe. A taki produkt czekoladowy jest najsmaczniejszy. Ustawa pozwala na dodawanie innych tłuszczy roślinnych, ale do 5%, większa ilość to już produkt czekoladopodobny. Stąd też niektóre „czekoladki” tak nam smakują a inne smakiem bardzo odbiegają. Warto czytać skład.

Obejrzyjcie film a ja zapraszam Was na kolejne odcinki z Pracowni Rarytasów Wedla, gdzie Maestro Czekolady Janusz Profus będzie pokazywać, jak temperować czekoladę oraz robić dekorację a także przepyszne trufle!

Moim nauczycielem jest sam mistrz! Maestro Czekolady Janusz Profus, goścliiśmy w Wedlu i przygotowaliśmy wiele smacznych rzeczy!
Moim nauczycielem jest sam mistrz! Maestro Czekolady Janusz Profus, goścliiśmy w Wedlu i przygotowaliśmy wiele smacznych rzeczy!

Kilogramowa tabliczka czekolady omnomnom
Kilogramowa tabliczka czekolady omnomnom

W Pracowni Rarytasów musiliśmy być ubrani w specjalne "wdzianka"
W Pracowni Rarytasów musieliśmy być ubrani w specjalne „wdzianka”

A tu czekolada rozłozona na czynniki pierwsze
A tu czekolada rozłożona na czynniki pierwsze

A to Michał, który podziwał czekoladowe cuda
A to Michał, który podziwiał czekoladowe cuda

A to trufle - będzie przepis i mówię szczerze - najlepsze na świecie!
A to trufle – będzie przepis i mówię szczerze – najlepsze na świecie!

Słoooooodko Was pozdrawiamy!
Słoooooodko Was pozdrawiamy!

18 grudnia 2013 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.