Ciekawy pomysł na obiad wielkanocny – kotlety z jajkiem przepiórczym, czyli malutkie kotleciki mięsne, nadziane jajkiem. W mojej wersji są to kotlety wołowe, pieczone, ale z powodzeniem możecie je usmażyć, a wcześniej panierować w bułce. Możecie też wykorzystać inne mięso, choć wołowina jest na tyle chuda, że dobrze w nich smakuje.
Kotlety z jajkiem przepiórczym najlepsze są na gorąco, ale sprawdzą się też jako przystawka na półmisku z faszerowanymi jajkami. W smaku przypominają trochę pieczeń rzymską czy inaczej klopsa. Z wielkanocnych przepisów polecam Wam również coś słodkiego, w szczególności mazurka migdałowego. Smacznego.
Czas i porcje:
Liczba porcji: 6–8 kotletów (dla 3–4 osób)
Czas: ok. 40 minut z pieczeniem
Składniki:
ok. 500 g wołowiny
6–8 jajeczek przepiórczych, np. Fine Food*
1 jajko kurze
1 łyżka tartej bułki
sól i pieprz do smaku
*Świeżą wołowinę oraz produkty Fine Food wykorzystane w tym przepisie dostępne są w Makro Cash & Carry.
Przepis krok po kroku:
Krok 1. Najpierw umyte jajeczka przepiórcze gotuję, trzeba je gotować troszkę krócej niż zwykłe.
Krok 2. Mięso mielę w maszynce o średnich oczkach. Dodaję jajko, doprawiam i mieszam.
Krok 3. Nabieram porcje mięsa, na środek kładę jajko i formuję kotleciki.
Krok 4. Układam na blaszce (można też smażyć) i wstawiam do nagrzanego do 180°C piekarnika, piekę ok. 20–25 minut. Smacznego.
Wino do kotletów wołowych
Do dania z wołowego mięsa idealnie nada się klasyczne, wytrawne czerwone wino, jakim jest włoskie Chianti. To produkowane w Toskanii wino stanowi mieszankę kilku szczepów, z czego według klasycznej receptury aż 70% stanowił szczep Sangiovese. W efekcie powstaje intensywnie czerwony trunek o – na szczęście – nie aż tak intensywnym smaku, dzięki czemu Chianti łatwo komponuje się z daniami kuchni włoskiej. Chianti mogą bowiem różnić się zarówno w zależności od użytych szczepów, jak i wieku, a nawet konkretnego regionu, z którego pochodzą.
My wybraliśmy butelkę Chianti Riserva Le Ginestre DOCG 2007. Skrót DOCG oznacza w przypadku win włoskich, że mamy do czynienia z winem jakościowym, które powstało zgodnie z przyjętą recepturą i z winogron zebranych na jednym konkretnym obszarze. W Polsce można stosunkowo łatwo dostać wina Chianti DOCG za niewysoką cenę, warto więc samemu sprawdzić jak różnią się poszczególne Chianti z poszczególnych regionów Toskanii. Jeżeli wino Chianti nie ma oznaczenia wskazującego, z którego regionu pochodzi, to można założyć, że jego producent korzystał ze zbiorów w różnych regionach, w których produkuje się Chianti.
Z kolei dopisek Riserva oznacza, że jest to wino starsze, co znalazło potwierdzenie w dacie produkcji. Takie Chianti mają mocniej wyczuwalne aromaty skóry, ale nadal przebijają się owoce, jak śliwki. Generalnie Chianti ma średnią kwasowość i zawartość garbników, co oznacza tyle, że nie pozostawia w ustach silnego cierpkiego posmaku.
Podsumowując, do kotletów z jajkiem pasuje wino czerwone. Chianti Riserva Le Ginestre DOCG kupiliśmy w Makro.