Nauka gotowania

Strona 8 z 8

Podstawy gotowania, czyli bazowe przepisy a także pomocne wskazówki, by gotowanie było miłe i przyjemne. Zobaczcie jak kroić, jak gotować i jak kupować.

Przetwory na zimę

Lato to czas owoców i warzyw, warto chociaż część z nich przerobić na przetwory. I nawet jeśli nie zamierzacie zapełniać słoikami całej spiżarki, to nawet niewielka ich ilość potrafi poprawić humor, kiedy będzie już zimno za oknem.

Pieczenie chleba

W pieczeniu chleba bardzo ważna jest temperatura wypieku. Ja swoje chleby piekę w zwykłym piekarniku, chociaż marzy mi się piec chlebowy. :) Ale póki co piekarnik sprawdza się świetnie. Przepisy, które Wam podaję, staram się dopracować jak najlepiej, również jeśli chodzi o czas czy temperaturę pieczenia. Ale chcę Was zachęcić do eksperymentów, a może i własnych ulepszeń, więc postanowiłam zebrać swoje doświadczenie i podzielić się nimi z Wami.

Wyrastanie chleba

Często zadajecie mi pytanie, ile chleb ma wyrastać, aby był dobry. Postaram się jak najlepiej opisać, jak to wygląda u mnie.
Po pierwsze, wiele zależy od tego, czy jest to chleb na zakwasie czy na drożdżach – ich czas wyrastania bywa różny. Te na drożdżach oczywiście szybciej wyrastają, a te na zakwasie wymagają odrobinę więcej cierpliwości.

Szparagi

Niektórzy je uwielbiają, inni nie mogą się do nich przekonać, a ja poznałam je nie tak dawno i eksperymentuję, co by tu jeszcze z nimi zrobić. Szparagi, bo o nich mówię, są świetnym dodatkiem do potraw, ale mogą też stanowić samodzielne danie.

Jak obierać szparagi

Pamiętam, że kiedyś zupełnie nie znałam szparagów i nie wiedziałam, jak się do nich zabrać. Jak przygotować szparagi?! To wcale nie jest trudne, dzisiaj chcę Wam pokazać, jak obieram szparagi, jak je przygotowuję, by były smaczne.

Rabarbar

Rabarbar to warzywo troszkę zapomniane, a przecież pyszne. Pojawia się na straganach wiosną i jest świetny do wypieków i napojów. To także bogate źródło żelaza, ale jednocześnie niekorzystnego kwasu szczawiowego.

Zakwas pszenny a żytni

Do pieczenia chleba na zakwasie można używać zakwasu żytniego jak również pszennego. Czym się różnią? Jak zrobić zakwas pszenny? Postaram się w kilku słowach to objaśnić na podstawie swoich doświadczeń.

Wszystko o mące

Mąka jest chyba najważniejszym składnikiem chleba, ale nie tylko, w końcu kuchnia polska jest dość mączna. Mąka jest w każdym domu, jednak nie każdy sięga po inną niż taka klasyczna „biała” do wypieków. W sklepach najczęściej można spotkać mąki pszenne typu 450 czy 500, chociaż już bywa z tym lepiej i coraz łatwiej znaleźć mąki razowe (zarówno pszenne, jak i żytnie), chlebowe itp. Dzisiaj przedstawię krótko, jakie są rodzaje i typy mąk, skupiając się na tych najpopularniejszych.

Hydracja

Hydracja – to pojęcie na początku wydawało mi się dosyć mgliste, ale to po prostu stosunek wody do mąki w roztworze. Możemy oceniać hydrację ciasta chlebowego, zakwasu czy zaczynu, bo wszystkie one zawierają wodę i mąkę.

Przybory „piekarza”

Zawsze chciałam piec w domu chleb, jednak przez długi czas wydawało się mi się to trudne. Wtedy zamarzyła mi się maszyna do pieczenia chleba. Przez kilka miesięcy marzyłam o takiej maszynie, aż w końcu postanowiłam zrobić chleb w piekarniku. I od tamtej pory piekę chleb w domu, mniej więcej raz na dwa, trzy dni. A dzisiaj pokażę Wam, moim zdaniem najważniejsze, przybory piekarza (domowego oczywiście :)).