Szparagi

Niektórzy je uwielbiają, inni nie mogą się do nich przekonać, a ja poznałam je nie tak dawno i eksperymentuję, co by tu jeszcze z nimi zrobić. Szparagi, bo o nich mówię, są świetnym dodatkiem do potraw, ale mogą też stanowić samodzielne danie.

Sezon na szparagi

Sezon na szparagi trwa niedługo, bo od kwietnia do końca czerwca, dlatego warto z tego korzystać. Można dostać je w jakiejś postaci i przez cały rok, ale moim zdaniem te wiosenne są najlepsze. Jeśli chcecie cieszyć się smakiem szparagów dłużej to polecam albo zamrozić albo zasłoiczkować.
Zresztą takie w słoiczkach bez problemu dostaniecie o każdej porze roku w sklepie.

Odmiany

Szparagi występują w trzech odmianach. Są szparagi zielone, białe i fioletowe. Przyznam, że tych ostatnich nigdy nie jadłam, są najrzadsze i najbardziej cenione. Ale białe i zielone są równie atrakcyjne.
Ja osobiście najbardziej lubię szparagi zielone. Są moim zdaniem delikatniejsze nie tylko w smaku, ale też w swojej strukturze. Białe szparagi mają więcej łyka. Ich łodyżki są bardziej stwardniałe przez co trzeba je obierać w zasadzie na całej długości (prócz łepków).
Zielone wystarczy obrać w 1/3 długości od dołu i to też niekoniecznie. W smaku przypominają mi fasolkę szparagową, są lekko słodkie i bardzo smaczne, a białe są troszkę bardziej ziemiste i jakoś mniej wyraziste jak dla mnie.

Szparagi
Szparagi

Szparagi w kuchni

Jest wiele sposobów podawania szparagów, ale możecie zacząć od najprostszego. Ugotowane szparagi polane bułeczką – pycha. W tej kombinacji naprawdę blisko im do fasolki :)
Jeśli gotujecie szparagi to polecam je wcześniej związać sznureczkiem czy nitką. Niezbyt ścisło, ale tak, by dało się je postawić w garnku. Łepki szparagów powinny wystawać ponad wodę. Są na tyle delikatne, że gotują się najszybciej, stąd wystarczy im tylko gorąca para i robią się mięciutkie.
Szparagi zielone gotuję około 10-15 minut, te białe zazwyczaj dłużej. Ja sprawdzam stan ugotowania po prostu próbując jak smakuje, czy jest już miękki.

Szparagi i witaminy

Szparagi zawierają dużo witaminy C i kwas foliowy. Mają także niską wartość energetyczną, bo w 100 g jest zaledwie 20 kalorii, a większą ich część stanowi woda. Szparagi uznawane są za bardzo zdrowe warzywo i bardzo dobrze, bo daje wiele możliwości w kuchni.
Z mniej przyjemnych rzeczy związanych ze szparagami to chyba warto wspomnieć, że u wielu osób, po ich spożyciu, mocz ma nieprzyjemny zapach. Jednak nie jest to nic niepokojącego i nie ma czym się przejmować.

Przepisy na szparagi

24 czerwca 2010 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.