Masło orzechowe

Lubicie masło orzechowe? Ja bardzo! Zazwyczaj masło orzechowe kupowałam, ale większość ma różne dodatki, konserwanty i o wiele za dużo soli, a przecież wystarczy kupić orzechy i… już! Zapomnijcie o przepisach z dodatkiem oleju czy innego tłuszczu, wystarczą same orzechy plus ewentualnie sól do smaku, choć może się okazać, że polubicie masło bez soli.

Do zrobienia masła orzechowego potrzebny Wam będzie zwykły, najprostszy blender, naprawdę nie musi to być żaden „kiciuś”, „ken” czy inny „misiek”. :) Tylko blender i odrobina cierpliwości, ale potem uczta jest ogromna i już nigdy nie kupicie masła w sklepie. Smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Orzechy prażę, czyli wrzucam na suchą patelnię i mieszając, podgrzewam, aż lekko się zezłocą. Uwaga, nie przypalić!!! Aby uniknąć przypalenia, co jakiś czas warto pomieszać. Możecie też uprażyć orzechy w piekarniku, ok. 5 minut w 180°C wystarczy. Odstawiam do wystudzenia.

Krok 2. Przekładam do naczynia wysokiego (by nie pryskały) i miksuję blenderem.

Krok 3. Najpierw orzechy się rozdrobnią, a im dłużej będziecie miksować, tym bardziej mazista będzie całość. Jak pojawi się tłuszcz orzechowy, to już będzie z górki. :) Doprawiam solą do smaku i przekładam do słoika. Smacznego.

Masło orzechowe
Masło orzechowe
21 maja 2013 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.