Banoffee

Przepis na obłędne banoffee, czyli ciasto z bananem i toffi, stąd też właśnie nazwa. Banoffee to ciasto bez pieczenia, słodkie, nawet bardzo, a jednocześnie delikatne. Są tu miękkie banany, pyszne toffi i bita śmietana. Do tego spód ciasteczkowy i odrobina czekolady. Mówię Wam – pycha!

Banoffee możecie śmiało zrobić zarówno na przyjęcie rodzinne, jak i babskie ploty przy kawie. Z innych pysznych ciast bez pieczenia polecam Wam moją szarlotkę na zimno oraz sernik na krakersach z przepisu mojej Mamy. Smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Przygotowanie zaczynam od pokruszenia herbatników. Ja robię to tłuczkiem, ale możecie też zmielić blenderem, siekaczką itp.

Krok 2. Mieszam herbatniki z roztopionym masłem. Całość powinna mieć konsystencję mokrego piasku i tym wylepiam spód (formę na dnie wykładam papierem) i boki.

Krok 3. Masę kajmakową lub toffi mieszam z 50 g masła i wylewam na ciastka.

Krok 4. Na to kładę pokrojone grubo banany i skrapiam je sokiem z cytryny lub limonki. Chowam do lodówki, jeśli całość jest ciepła od ciasteczkowego spodu (w kolejnym kroku będę nakładać śmietanę i nie można nakładać na ciepłe, bo siądzie).

Krok 5. Ubijam śmietanę z cukrem, dodaję do śmietany żelatynę rozpuszczoną we wrzącej wodzie i przestudzoną, ale nie zimną. Mieszam, aż będzie śmietanka ubita. Wykładam na banany łyżką lub za pomocą szprycy.

Krok 6. Posypuję kakao i jeszcze ścieram kostkę czekolady. Chowam do lodówki na kilka godzin. Ja swoje banoffee wyjęłam raptem po godzinie, też było dobre, ale jeszcze lepsze było kolejnego dnia i pięknie się kroiło. :) Smacznego.

Banoffee obłędne ciasto bez pieczenia
Banoffee, obłędne ciasto bez pieczenia
Banoffee obłędne ciasto bez pieczenia
Banoffee, obłędne ciasto bez pieczenia
22 maja 2013 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.