Masa marshmallows do dekoracji tortów

Dekorowanie tortów wcale nie jest trudne. Znacie już lukier plastyczny, a tym razem pokażę Wam, jak zrobić masę marshmallows, o którą wiele razy prosiliście mnie na „liście życzeń„. Jest to masa ze znanych pianek marshmallows, zazwyczaj biało-różowych, ale radzę robić ją z białych. Chyba, że dekoracja tortu ma być niebieska czy różowa, to wtedy śmiało sięgajcie po kolorowe.

Masa marshmallows jest świetna do dekoracji tortów. W porównaniu z lukrem plastycznym, jest chyba mniej słodka (!), pachnie marshmallows, jest troszkę bardziej elastyczna (minimalnie trudniej się ją wałkuje), ale równie łatwo, a może i łatwiej się ją robi. Poniżej prezentuję Wam przepis na masę do ozdoby tortu średniej wielkości, ok. 25–26 cm, a sama o masie czytałam między innymi na forum Gazety. ;-)

Innymi słowy, polecam gorąco tę masę do dekoracji tortów. Zasady postępowania jak w przypadku lukru, ale poniżej wszystko postaram się Wam wypisać. Miłego dekorowania. ;-)

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Pianki marshmallow trzeba rozpuścić. Są dwa sposoby. 1. W kąpieli wodnej (polecam, chociaż dłuższy). Do garnka nalewam gorącej wody, wstawiam rondelek z piankami (tak, by woda się do niego nie nalała) + kilka łyżek ciepłej wody, jak w przepisie, i mieszam co jakiś czas, aż się rozpuszczą. 2. Po prostu w rondelku na małym ogniu (Uwaga! Musi być garnek z podwójnym dnem i trzeba pilnować, by się nie przypaliły). Pianki wrzucam do garnka + woda jak w przepisie i na niewielkim ogniu podgrzewam. Mieszam, by się nie przypaliły. Jeśli gdzieś się lekko przypalą, to nie wmieszajcie tego w resztę masy, tylko niech sobie będzie na dnie. :)

Krok 2. Tak wyglądają rozpuszczone pianki. :) W przepisie podałam liczbę łyżek wody, możecie dać odrobinę więcej, jeśli masa jest bardzo gęsta.

Krok 3. Do miski wsypuję troszkę cukru pudru, mieszam. A potem przekładam na blat i zagniatam, dodając cukier puder stopniowo (!).

Krok 4. Cukier puder trzeba dodawać stopniowo, by masa nie była zbyt twarda. Powinna być leciutko lepka, ale nie klejąca. Masę można barwić barwnikami spożywczymi. W danej chwili nieużywaną masę radzę trzymać w przezroczystej folii, by nie obeschła. Masę wystarczy rozwałkować i dekorować tort wedle uznania. :)

2 lipca 2010 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.