Jak wybrać nóż

Wybór dobrego noża do kuchni wcale nie jest prosty. Sama już się nacięłam na kilka kiepskich noży, kiedyś sami używaliśmy gorszych. Teraz widzę, że dobry nóż szefa kuchni to podstawa. Ułatwia pracę i bardzo przyspiesza przygotowywanie posiłków. Dzisiaj garść porad na temat tego, jak wybrać nóż.

Zachęcam do obejrzenia filmu, na którym pokazuję różne przykłady, jak zawsze też czekam na Wasze komentarze i pytania. Może macie swoje ulubione noże?

Nóż szefa kuchni

To podstawowy nóż, którego najczęściej używamy w kuchni. Zamiast kupować kilka noży, których będziecie używać sporadycznie, lepiej zacząć od jednego dobrego. I takim nożem jest dość uniwersalny nóż szefa kuchni.

Do tego przyda się jeszcze jakiś niewielki nóż do wykrojenia gniazd nasiennych z owoców czy obrania jarzyn, oraz nóż do chleba.

Jak wybrać nóż

Dokładnie starałam się wytłumaczyć na filmie, ale teraz podsumujmy. :)

Po pierwsze giętkość. Zwróćcie na to uwagę w pierwszej kolejności. Powinien być sztywny, nie giętki.

Kształt. To druga ważna rzecz, musi być wygięty w lekki łuk, wtedy łatwiej się go prowadzi. Uważajcie też na wystające elementy trzonka noża, nie mogą psuć linii ostrza. Taki nóż nie będzie ładnie się bujać i w efekcie nic nim nie pokroicie.

Nóż nie może też być za ciężki ani za lekki. Weźcie go do ręki, dobrze, jeśli jest w miarę dobrze wyważony.

Nóż stalowy czy ceramiczny

I jeden, i drugi jest bardzo dobry. Stalowy to klasyczny nóż, taki trzeba ostrzyć, najlepiej przed każdym użyciem. Jest łatwy do mycia, a obecnie na rynku są też noże z fajnymi powłokami nieprzywierającymi, niektóre kolorowe, co na pewno zachęca do ich używania w kuchni.

Nóż ceramiczny jest ostrzejszy niż stalowy (nawet dobrze naostrzony). Przynajmniej takie są moje odczucia. Ma jednak jedną dużą wadę – jest kruchy, dlatego takiego noża nie polecam do krojenia np. nugatowych ciast. U mnie właśnie w ten sposób się uszkodził, a dokładniej wyszczerbił.

Jeśli macie pytania, to postaram się na wszystkie odpowiedzieć, jeśli o czymś jeszcze warto wspomnieć, to również to dopiszę.

12 lipca 2011 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.