Zupa szczawiowa

Smak tej zupy bardzo dobrze zapamiętałam i choć długo jej nie jadłam, teraz z przyjemnością ją zrobiłam. Zupa szczawiowa jest lekko kwaśna, przygotowałam ją dokładnie tak, jak moi rodzice. Ze świeżego szczawiu, z ćwiartkami ugotowanego na twardo jajka i ziemniaczkami posypanymi pietruszką. Pycha.

Zupa szczawiowa jest rewelacyjna! Ja swoją zabielam śmietaną, ma wtedy łagodniejszy smak. Jeśli jej nigdy nie jedliście, to podpowiem, że smakiem najbliżej jej do ogórkowej. Dla mnie to typowo wiosenno-letnia zupa, która przynajmniej raz do roku pojawiała się na naszym stole. Może też dlatego wydaje mi się wyjątkowa. :)

Zupa szczawiowa to stosunkowo tanie danie, wielki pęczek świeżego szczawiu kupiłam za około 2 zł, reszta to warzywa na wywar – taki warzywny rosołek, ale leniuszki mogą zrobić tę zupę na kostce rosołowej lub innym gotowym bulionie. Najważniejszy jest świeży szczaw. Trzeba go przetrzeć przez sito… lub zmiksować blenderem :) Polecam latem, smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Zaczynam od przygotowania wywaru z warzyw, możecie oczywiście pominąć ten etap i po prostu wykorzystać kostkę rosołową, chociaż oczywiście warzywa to warzywa. :) Kroję w kostkę pietruchę, marchewkę w plasterki, a cebulkę drobno. Zalewam wodą i gotuję. W międzyczasie doprawiam solą i pieprzem. Gotuję, aż warzywa będą miękkie.

Krok 2. Szczaw czyszczę z innych liści i traw, i przelewam gorącą wodą. Teraz szczaw możecie przetrzeć przez sitko o drobnych oczkach, ale nie musicie tego robić, jeśli macie np. blender. ;-)

Krok 3. Z wywaru warzywnego wyjmuję większość warzyw (kilka zostawiam, ale w zasadzie większość wyjmuję, np. do sałatki). Wkładam liście szczawiu do zupy.

Krok 4. Blenderem wszystko miksuję na gładko. Chwilkę gotuję.

Krok 5. Dodaję śmietanę, mieszam. Podaję z ugotowanym jajkiem i ziemniakami. Gotowe, smacznego. ;-)

Zupa szczawiowa
Zupa szczawiowa z jajkiem
6 czerwca 2010 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.