Żółwiki – drożdżówki z dżemem

Na pewno Wam się spodobają! Żółwiki to drożdżówki z dżemem, bardzo smaczne i miękkie, a ich przygotowanie zajmie Wam niewiele czasu, za to sprawi sporo frajdy. Do lepienia żółwików możecie zaprosić najmłodszych domowników – to fajna zabawa.

Drożdżówki napełniłam dżemem morelowo-brzoskwiniowym, który jest rewelacyjny (koniecznie latem go zróbcie, ja dorobię więcej słoików!), ale możecie napełnić je też swoim ulubionym dżemem. Żółwiki są mięciutkie, ciasto jest rewelacyjne, tak samo dobre, jak na puszyste bułeczki. Dodałam sporo masła, więc ma ładną, delikatną strukturę, a świeżość trzyma około trzech dni. Koniecznie spróbujcie tych drożdżówek z dżemem, czy to w kształcie żółwików, czy w innym. Smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Drożdże rozpuszczam z wodą i cukrem. Następnie mieszam z pozostałymi składnikami.

Krok 2. Po wymieszaniu ciasto przekładam na blat i zagniatam. Delikatnie podsypuję mąką. Ciasto powinno być elastyczne.

Krok 3. Wkładam do miski na godzinę wyrastania.

Krok 4. Po tym czasie wyjmuję z miski i dzielę na 12 równych części. 8 części wałkuję na kółka (wystarczy zrobić kulkę i rozwałkować).

Krok 5. Pozostałe części dzielę proporcjonalnie i formuję wałeczki, oblepiam dookoła, a z nadmiaru robię łepek i malutkie łapki.

Krok 6. Smaruję rozkłóconym jajkiem, robię oczka z nasionek (ja zrobiłam z nierozpuszczalnych żelków) i napełniam dżemem. Wstawiam do nagrzanego do 200°C piekarnika i piekę ok. 15–19 minut, aż będą rumiane (warto obserwować, powinny się zarumienić apetycznie). I gotowe. :) Smacznego.

Jak zrobić bułeczki drożdżowe
Bułeczki drożdżowe żółwiki
25 lutego 2011 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.