Ziemniaki Hasselback

Przepis na ziemniaki Hasselback czyli danie z kuchni szwedzkiej, proste do przygotowania. Ziemniaki nacina się w harmonijkę i zapieka z masłem i bułką tartą, choć spotkasz też wersje z serem, przyprawami, innymi dodatkami. Przepis jest na klasyczne ziemniaki Hasselback.

Jestem pewna, że polubisz je, zresztą wierz mi, nie bez powodu zyskały taką popularność i są serwowane w wielu restauracjach na całym świecie i to w rożnych wersjach. To po prostu bardzo proste danie, ale jednocześnie w jego prostocie tkwi magia.

Pamiętaj by nie przeciąć ziemniaków na plasterki, aby ziemniaki Hasselback wyszły ładne warto użyć łyżki! Ziemniaka połóż na łyżce i dzięki temu podczas nacinania nie przetniesz g do końca. Są też specjalne urządzenia do takich ziemniaków, ale spokojnie poradzisz sobie i bez nich.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Ziemniaki kładę na łyżce (nie trzeba ich obierać, ja akurat miałam jakieś "brzydkie :)). I nożem (ostrym) nacinam co 2-3mm. Dzięki łyżce nie przetniesz do dołu :)

Krok 2. O takie "paseczki" powstaną.

Krok 3. Posypuję przyprawami i wstawiam do nagrzanego do 200 C piekarnika (ja nawet wolę do 180C) i piekę ok. 35 minut. Potem dodaję na każdego ziemniaka masło lub olej/olej kokosowy, bułkę tartą (lekko posypuję - opcja) i piekę jeszcze ok. 15 minut. Dużo zależy od wielkości ziemniaków, po prostu trzeba sprawdzić :)

Ziemniaki Hasselback
Ziemniaki Hasselback
Ziemniaki Hasselback
Ziemniaki Hasselback
3 marca 2017 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.