Wino do kurczaka

Dania z kurczaka często goszczą na polskich stołach, dlatego tym bardziej warto wiedzieć, jakie wino podać do tego typu mięsa. Odpowiednio dobrane wino do kurczaka sprawi, że potrawa wyda się jeszcze smaczniejsza! Samo mięso kurczaka nie ma na tyle wyraźnego smaku, aby narzucało konkretny rodzaj wina. Dlatego trudno wskazać jedno uniwersalne, które sprawdzi się do każdej potrawy z kurczaka. Zamiast tego trzeba kierować się pozostałymi składnikami dania lub sposobem jego przyrządzania.

I dzisiaj właśnie o tym, jak dobrać wino do kurczaka, macie własne propozycje? Chętnie je poznamy.

Jakie wino do kurczaka

Do prostej gotowanej piersi z kurczaka lub do kurczaka w sosie śmietanowym dobrym wyborem będzie lekkie, białe wytrawne wino, jak Chardonnay.

Do kurczaka nadziewanego serem najlepiej sprawdzi się Sauvignon Blanc (białe wytrawne wino), które jest bardzo intensywnym winem, o przeważającym aromacie zielonych owoców. Takie wino nie polegnie w starciu z narzucającym się smakiem sera, nawet pleśniowego lub koziego.

Do smażonego kurczaka (także w panierce, czyli takiego udawanego schabowego z kurczaka), szczególnie w parze z warzywami, również dobrze pasuje Sauvingnon Blanc. Można też dać szansę musującemu wytrawnemu Prosecco (białe wino prosto z Włoch, uwielbiamy i polecamy!) lub austriackiemu szczepowi Grüner Veltliner (białe wytrawne wino), chociaż ten ostatni jest w Polsce mało popularny.

Do kurczaka w sosie grzybowym lub z całymi grzybami (np. kurczak z pieczarkami), warto sięgnąć po lekkie czerwone wino, jakim jest Pinot Noir. Przepyszne wina z tego szczepu produkuje się we Francji, w Burgundii (apelacja AOC Bourgogne), stąd często nazywa się je po prostu burgundami (na etykiecie nie zawsze jest zawarta informacja o szczepie, zamiast tego jest napis „Bourgogne”).

Do kurczaka duszonego w winie (także z dodatkiem czosnku, cebuli lub boczku), także będzie pasować wino ze szczepu Pinot Noir.

Do kurczaka duszonego z pomidorami, jak kurczak po myśliwsku, będzie pasowało odpowiednio mocniejsze w smaku wino. Tutaj idealnie nada się Chianti, mocne, włoskie, czerwone wytrawne wino z Toskanii.

Do kurczaka podanego w stylu azjatyckim (np. słodko-kwaśnego) warto podać wytrawnego Rieslinga (białe wino, głównie z Niemiec lub Francji) lub Gewurztraminera (słodko-pieprzne białe wino, głównie z Niemiec, Francji lub Włoch). Te wina w ogóle polecane są do dań kuchni azjatyckiej.

Na koniec uwaga dotycząca dań z duszonym kurczakiem. Dla pełnego efektu zawsze warto podawać do stołu to samo wino, w którym kurczak był duszony. Dlatego, jeżeli kurczak był duszony w białym winie, wtedy nie ma co upierać się przy czerwonym do picia. Zamiast tego lepiej sięgnąć po białego burgunda, czyli francuskie, białe wytrawne wino ze szczepu Chardonnay, produkowane oczywiście w Burgundii (są one oznaczane na etykiecie jako „Bourgogne Blanc”).

*Przedstawione wina kupiliśmy w Makro. Za realizację i fachową pomoc dziękujemy Makro Cash & Carry.

23 maja 2012 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.