Wina czerwone słodkie

Czas na zapoznanie się z czerwonymi słodkimi winami. Dobre, słodkie, czerwone wino jest świetnym trunkiem samo w sobie, ale sprawdzi się także jako uzupełnienie czekoladowych deserów i pierników. Co ciekawe, o słodkie wino czerwone wcale nie jest łatwo, podkreślam słodkie, bo właśnie słodkimi dzisiaj się zajmiemy.

Większość dobrych win czerwonych, to wina wytrawne lub półwytrawne, a kiedy szukamy wina słodkiego (o które często pytacie), to zadanie już nie jest takie proste!

Słodkie czerwone wina są winami cięższymi niż białe odpowiedniki. Łatwo się do nich zrazić, jeżeli sięgnie się po przysłowiową „wiśniówkę”. W zasadzie mało jest czerwonych win, które są słodkie same z siebie. Są czerwone wina, które mają niską zawartość tanin, więc są mało cierpkie albo też mają owocowe aromaty, ale nadal, pomimo tej lekkości, pozostają winami wytrawnymi lub półwytrawnymi.

Tak się złożyło, że najlepsze słodkie czerwone wina to te wzmacniane, o podwyższonej zawartości alkoholu, nawet ok. 20 procent. Najlepszym przykładem jest słynne portugalskie Porto. Jest kilka rodzajów Porto, to zawsze słodkie to Porto Ruby. Akurat jest to też Porto najniższej jakości i zarazem najtańsze (w Polsce butelka od kilkudziesięciu złotych w górę, a w Portugalii już od kilku euro), ale to nadal Porto i jednak poniżej pewnego poziomu nie schodzi. Jako ciekawostkę można dodać, że innym znanym, portugalskim, wzmacnianym winem jest Madera, dostępna jako wino słodkie i wytrawne. Bliżej jej jednak do win białych.

W poszukiwaniu słodkich czerwonych można także rozejrzeć się wśród półek z winami amerykańskimi. Na pewno znajdą się tam wina ze szczepu Zinfandel. Wytwarza się z niego zarówno słodkie, wzmacniane czerwone wina (na wzór Porto), jak i przyjemne do picia różowe półsłodkie wina znane jako White Zinfandel.

Słodkie czerwone wina wytwarzają także Włosi ze szczepu Lambrusco. W Polsce dostępne są niedrogie wina musujące wytwarzane właśnie z Lambrusco, już od kilkunastu złotych za butelkę. Podobne słodkie, musujące czerwone wina wytwarza się we Włoszech także ze szczepu Brachetto.

Z innych czerwonych słodkich win warto poszukać niemieckiego wina ze szczepu Dornfelder, chociaż nie są one aż tak popularne w Polsce.

*Przedstawione wina kupiliśmy w Makro. Za realizację i fachową pomoc dziękujemy Makro Cash & Carry.

3 lipca 2012 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.