Wielkanocny kogut

Chlebowy kogut na Wielkanoc. Fajnie prezentuje się na stole, moim zdaniem wygląda uroczo. ;) Przypomina mi takie koguty z Kazimierza Dolnego nad Wisłą. Kupowane i zjadane w biegu, chyba nigdy taki kogut nie wrócił cały do domu, zawsze miał przynajmniej kawałek ogona nadgryziony. I chociaż już dawno takiego nie jadłam, to mam do nich wielki sentyment.

Mój wielkanocny kogut w smaku jest delikatny, na zewnątrz lekko słony, w środku przyjemnie chlebkowy i mięciutki. Ja swojego kogucika zrobiłam z wałeczków ciasta drożdżowego, ale możecie puścić wodze fantazji i zrobić zupełnie innego. Wydaje mi się, że bez względu na „stylizacje”. będzie cieszyć oko.

A kogucik wielkanocny to moja propozycja w 67 edycji WP. Przepis, choć chlebowy, zamieszczam tutaj, aby zachęcić Was do upieczenia takiego właśnie koguta wielkanocnego na zbliżające się święta. Nie jest to trudne, ciasto przyjemnie się obrabia, a taki kogut to nie tylko fajna ozdoba, ale też smakowity kąsek. :) Polecam i zachęcam do pieczenia.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Wszystkie składniki na ciasto chlebowe umieszczam w misce. Jeśli nie macie mąki żytniej, to zastąpcie ją pszenną, też wyjdzie bardzo dobry :) Drożdże świeże rozpuszczam w wodzie, a suche wsypuję bezpośrednio do miski. Wszystko mieszam.

Krok 2. Następnie przekładam na blat i zagniatam, aż ciasto będzie jednorodne, gładkie i elastyczne.

Krok 3. Smaruję olejem (tą 1 łyżką) i wsadzam do miski. Przykrywam ściereczką i odstawiam na 1 h, by wyrosło.

Krok 4. Po tym czasie wyjmuję z miski, formuję 5 wałeczków.

Krok 5. Formuję z nich kogucika. Tutaj możecie puścić wodze fantazji i zrobić zupełnie innego. Ja robiłam z wałeczków. Najpierw dolny wałeczek, potem kolejny itd. Ważne, by układać na papierze do pieczenia, to ułatwia potem wyjęcie koguta już upieczonego. :) Z najwyższego uformowałam łepek (lekko "rozpłaszczając" ciasto, dorobiłam też "koronkę"). Przykrywam ściereczką i odstawiam na 20–30 minut.

Krok 6. Po upływie tego czasu mieszam jajko widelcem z solą i łyżeczką wody, i smaruję całego kogucika. Dzięki temu będzie delikatnie słony i będzie miał ładny kolor po upieczeniu. Wstawiam do nagrzanego do 220°C piekarnika i piekę około 20 minut. Piekąc, można wstawić na tę samą półkę co kogut małe naczynko żaroodporne z wodą, wtedy skórka będzie bardziej miękka po upieczeniu, ale i bez tego jest pycha. ;)

Wielkanocny kogut
Wielkanocny kogut
22 marca 2010 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.