Vanilkové rohlíčky. Waniliowe rogaliki

A w zasadzie waniliowe rogaliczki, mini rogaliki! Bo vanilkové rohlíčky są malutkie, im mniejsze, tym lepsze. ;-) Te malutkie słodkości goszczą na czeskich stołach głównie podczas Bożego Narodzenia, to wtedy wszyscy przygotowują całą masę vánoční cukroví, czyli malutkich, świątecznych ciasteczek. Wśród nich jedne z popularniejszych (po lukrowanych pierniczkach) vanilkové rohlíčky. Na czeskich stołach takich malutkich smakołyków jest dużo, a im więcej różnych – tym lepiej.

Są naprawdę pyszne, a przez to, że mają niewielkie rozmiary, ma się ochotę bezkarnie sięgnąć po jeszcze kolejny i kolejny. Ciasto na te migdałowe rogaliki przypomina kruche, ma też dodatek wanilii i skórki cytrynowej (przez co pięknie pachną) oraz zmielonych orzechów. Orzechy mogą być włoskie lub laskowe, a także migdały. Im bliżej austriackiej granicy, tym popularniejsze są właśnie te z migdałami. W Austrii nazywają się Vanillekipferl i są większe niż te czeskie. Koniecznie musicie spróbować.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Wyrabiam ciasto kruche, najpierw siekam masło na malutkie kawałki z orzechami (drobno posiekane), cukrem, wanilią i mąką.

Krok 2. Dodaję żółtko, cytrynową skórkę i zagniatam.

Krok 3. Wkładam na 15 minut do lodówki.

Krok 4. Formuję wałeczek (najlepiej dwa mniejsze) i odcinam fragmenty. Formuję rogaliki i obtaczam w cukrze pudrze wymieszanym z cukrem z wanilią.

Krok 5. Układam na papierze do pieczenia, wstawiam do nagrzanego do 180°C piekarnika i piekę 12 minut. Zostawiam do wystudzenia, a potem chowam do pudełka, smacznego.

Waniliowe rogaliczki
Waniliowe rogaliczki
24 lipca 2011 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.