Uniwersalne kruche ciasto – do tart i ciastek

Tym razem kolejny, po niezawodnym kruchym cieście na quiche, przepis na kruche ciasto bazowe. To dzisiejsze sprawdzi się do ciasta, ciastek i tart. Lubię je za to, że jest z całym jajkiem i nie muszę kombinować, co zrobić z pozostałym białkiem, jak to ma miejsce przy klasycznych kruchych wypiekach.

Z takiego ciasta możecie też spokojnie zrobić ciasteczka czy wykleić nim formę na tartinki. Do ciasteczek możecie dodawać różne przyprawy, chociażby taką, jak do pierniczków czy po prostu cynamon. Traktujcie dzisiejszy przepis jako fajną, prostą bazę do kolejnych wypieków, czy to dużych ciast, czy też drobnych ciasteczek.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Najpierw wysypuję mąkę na blat, dodaję cukier puder, cukier z wanilią i masło. Najpierw siekam całość nożem, a potem, gdy już masło będzie w małych kawałkach, wbijam jajko i zagniatam.

Krok 2. Chowam do lodówki na 30 minut, a potem wałkuję. Albo na blacie podsypanym mąką albo między dwiema foliami.

Krok 3. Przenoszę na wałku i wkładam do formy.

Krok 4. Obciążam fasolkami i wstawiam do nagrzanego do nagrzanego do 200°C piekarnika i piekę 15 minut z fasolkami, a potem 5 minut bez fasolek. Zamiast do tarty możecie też rozwałkować prosto i zrobić spód do ciasta, albo zrobić ciastka, takie np. jak ciastka z lawendą.

6 lipca 2011 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.