Turkish delight. Lokum – turecki przysmak

Turecki przysmak, coś podobnego do galaretek, chociaż bardziej mmm… klajstrowate. :) Zrobiłam je jakiś czas temu i zastanawiałam się długo, czy podawać ten przepis. Nam średnio smakowały, chyba troszkę zbyt mdłe, ale z drugiej strony to przysmak, który długo za mną chodził i miałam ochotę go sprawdzić. Dlatego nie chcę go całkowicie przekreślać, tym bardziej, że postrzeganie smaków jest bardzo różne. Może za jakiś czas będę miała na nie ochotę? Czasem tak mam. ;-)

Ten przepis to efekt mojego buszowania po zagranicznych stronach, najbliżej mu do tego ze strony Candy About. Ja robiłam malutką porcję, kilkanaście kosteczek.

Myślę, że warto zrobić turecki przysmak i samemu wyrobić sobie zdanie na temat turkish delight, tym bardziej, że proponuję go z sokiem malinowym, a w oryginale jest z wodą różaną. Można jeszcze dodać do środka migdały, orzeszki, wiórki kokosowe. A na koniec koniecznie trzeba obtoczyć w cukrze pudrze.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Wlewam wodę i wsypuję cukier. Na średnim ogniu doprowadzam do rozpuszczenia się cukru, a następnie daję mu chwilkę zawrzeć. Teraz dodaję mąkę i mieszam bardzo dokładnie.

Krok 2. Dolewam sok, ocet i mieszam jeszcze chwilkę, wciąż trzymając na ogniu. Musi chwilę wrzeć, ale nie za długo!

Krok 3. Gdy troszkę przestygnie, to przekładam do foremki wyłożonej folią przezroczystą lub wysmarowanej masłem. Moja forma ma 15x15 cm. Wstawiam do lodówki, żeby zastygło.

Krok 4. Wyjmuję z lodówki, kroję w małą kostkę i obtaczam w cukrze pudrze, podaję natychmiast. Gdy dłużej leży, cukier puder się moczy, można wtedy znowu obtoczyć.

Turkish delight
Turkish delight
8 stycznia 2010 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.