Tradycyjne kluski śląskie

Uwielbiam kluski śląskie, dzisiaj przepis na tradycyjne kluski śląskie, czy jak wolisz kluski z dziurką. U mnie w domu bardzo często robiło się kluski śląskie, najczęściej jako dodatek do różnych mięs. Mistrzem klusek śląskich jest mój tato, on uwielbia je toczyć i w każdym robić dziurkę.

Jeśli szukasz przepisu na klasyczne kluski śląskie to jest to właśnie ten przepis. Bez jajka, bez dodatku mąki pszennej, kluski wychodzą idealne, miękkie, delikatne. Ja lubię do tego sos, sama polecam Ci sos śliwkowy, który jest rewelacyjny i nadaje się do wszelkich pieczeni.

Kluski śląskie
Kluski śląskie

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Ziemniaki gotuję (można dzień wcześniej) i ścieram na tarce o najmniejszych oczkach, zgniatam praską lub mielę w maszynce.

Krok 2. Uklepuję w misce i dziele na 4 części.

Krok 3. Jedną część ziemniaków przekładam na pozostałe,a w tę lukę wsypuję mąkę ziemniaczaną i dodaję sól.

Krok 4. Zagniatam do uzyskania jednolitego ciasta.

Krok 5. Dziele na 4-5 części, formuję wałek, wałek tnę na małe 2 cm kawałki i turlam kulki. W każdej kulce robię dziurkę, polecam trzonkiem od drewnianej łyżki - wychodzą śliczne.

Krok 6. Wrzucam do wrzącej, osolonej wody i gotuję krótko, max 1-2 minuty od wypłynięcia, bo inaczej się "rozciapią". Gotowe.

Kluski śląskie
Kluski śląskie
Kluski śląskie
Kluski śląskie
24 listopada 2016 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.