Tłuszcze w spreju OLI-OLI – warto czy nie?

Dzisiaj przygotowałam dla Was recenzję mieszanek tłuszczowych w aerozolu. Upraszczając, są to oleje w spreju o różnych smakach i przeznaczeniach: rzepakowy, oliwka, o smaku masła, a także do pieczenia ciast. Dyskusja o OLI-OLI rozpoczęła się u nas na forum i tak, jak obiecałam, przygotowałam krótki „kotletowy” opis, a do oceny zapraszam przede wszystkim Was. :)

O mieszankach

Mieszanki tłuszczowe w spreju pozwalają zastąpić tradycyjne tłuszcze przy przyrządzaniu potraw, od smażenia po pieczenie. To, co powinno się niektórym z Was spodobać, to fakt, że są ekonomiczne w użyciu. Wystarczy kilka razy psiknąć sprejem na patelnię, aby mieć wystarczającą ilość tłuszczu nawet na usmażenie większego dania. Zużywa się w ten sposób mniej oleju. Producent zapewnia, że jedno opakowanie wystarcza średnio na 400-600 użyć.

Jeśli z różnych powodów musicie ograniczyć tłuszcze w swoim jadłospisie, to takie rozwiązanie wydaje mi się ciekawe. Takich mieszanek tłuszczowych w spreju używają w swojej kuchni np.: sportowcy, których dieta jest zazwyczaj restrykcyjna.

Moje odczucia

Jeśli chodzi o moje odczucia, to najbardziej przypadł mi do gustu olej do pieczenia ciast, ponieważ idealnie nadawał się do spryskiwania foremek do ciast. Zawiera on dodatek mąki, aby ciasto nie przywierało potem do foremki i naprawdę łatwo się go używa. Jeśli nie przepadacie za smarowaniem foremek do ciasta masłem, to i Wam powinno się spodobać. :)

Ciekawy jest także olej rzepakowy, który oprócz tego, że najlepiej sprawdza się przy smażeniu, to okazał się fajnym pomocnikiem przy robieniu gofrów. Zamiast smarować gofrownicę pędzelkiem maczanym w oleju, to pryskałam sprejem. Trzeba tylko uważać, by nie przedobrzyć i koniecznie „psikać” z większej odległości.

Najmniej podobał mi się ten o smaku masła, chociaż na forum ktoś z Was zachwalał. Dla mnie ma zbyt intensywny zapach.

Jeśli chodzi o smak olejów, to w praktyce jest zgodny z tym, co obiecuje na etykiecie producent. Nie ma także problemów z psikadełkami, olej nie skapuje po użyciu, da się także precyzyjnie dozować porcje.

Myślę, że OLI-OLI spodoba się Wam, jeśli szukacie w kuchni „małego olejowego pomocnika” lub chcecie zminimalizować zużycie tłuszczu np. podczas smażenia. Jestem jednak ciekawa Waszej opinii. :) Co Wam się spodobało, a co nie i dlaczego?

Informacje:

Cena jednego opakowania w sklepie to ok. 15 zł. Oleje dostępne są również w sprzedaży wysyłkowej przez na Allegro. Strona producenta: www.euro-goal.pl.

  • Oli-Oli oliwa z oliwek w aerozolu
  • Oli-Oli olej rzepakowy o smaku masła
  • Oli-Oli olej rzepakowy do smażenia
  • Oli-Oli olej sojowy z mąką do pieczenia
13 października 2010 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.