Tarta Tatin

Jedna z najbardziej popularnych tart na świecie, czyli tarta Tatin powstała troszkę przez przypadek. :) Podobno kiedyś kucharka, która miała przygotować tartę jabłkową, troszkę się zapomniała i najpierw położyła jabłka, a potem, by uratować sytuację, położyła kruche ciasto. W ten sposób powstała odwrócona tarta. Jestem pewna, że Wam posmakuje, a co więcej, że przygotujecie ją z przyjemnością.

Sekret tarty Tatin leży w dobrze przygotowanym karmelu, który oblepia jabłka. Nie bójcie się podsmażać go dłużej, jabłka powinny mieć naprawdę ciemną, bursztynowo-miedzianą barwę, dopiero wtedy smakują najlepiej.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Najpierw roztapiam masło, dodaję cukier i podgrzewam, aż całość będzie miała piękny karmelowy kolor.

Krok 2. Układam pokrojone jabłka i podgrzewam, aż będą również karmelowe.

Krok 3. Nie bójcie się ich trzymać dłużej, powinny mocno się skarmelizować.

Krok 4. Zagniatam kruche ciasto (ciasto z tego przepisu jest dość kruche, jeśli chcecie prostsze do wałkowania, to skorzystajcie z przepisu na quiche).

Krok 5. Wałkuję cienko.

Krok 6. Przekładam ostrożnie na jabłka, wsuwając ciasto tak, by utworzyło rant.

Krok 7. Wstawiam do nagrzanego do 200°C piekarnika i piekę ok. 20–25 minut. Potem ostrożnie przykładam na talerz i odwracam. Jeśli jakieś jabłko przyklei się do formy, to nie przejmujcie się, wpasujcie je w ciasto zanim ostygnie, a wtedy nikt nie zauważy. :) Smacznego.

Tarta tatin
Tarta tatin
26 września 2011 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.