Szybkie crumble z nektarynkami

To najszybszy pieczony deser, jaki można przygotować. Bardzo lubię crumble. Dla niewtajemniczonych dodam, że tak naprawdę to owoce pod kruszonką, taka namiastka kruchego ciasta. A przede wszystkim wypiek, który zaspokoi głoda na słodkie i taki, który można zrobić, gdy zjawiają się niezapowiedziani goście. Crumble można podawać na zimno i na gorąco, moim zdaniem ten drugi sposób jest lepszy, a ciasto jest jeszcze smaczniejsze. Do tego proponuję gałkę zimnych, waniliowych lodów lub innych, w zależności od tego, na jakie owoce się zdecydujecie. Tym razem zrobiłam szybkie crumble z nektarynkami, ale możecie wykorzystać jabłka (crumble jabłkowe smakuje jak szybka szarlotka!), a nawet owoce mrożone.

Owoce można wcześniej poddusić czy podsmażyć, ale dzisiejsza wersja jest bardzo szybka. Wystarczy przygotować kruszonkę, pokroić owoce, posypać je cynamonem czy cukrem waniliowym, przykryć kruszonką i zapiec. Pycha! Co ważne, ten deser wyjdzie zawsze, bez względu na piekarnik czy owoce. Smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Mąkę mieszam z cukrem, dodaję masło, siekam całość nożem, a potem pocieram i podrzucam, rozdzielając masło na malutkie kawałeczki. Chodzi o to, aby każda drobinka masła była oblepiona cukrem i mąką. Jeśli lubicie bardziej chrupiącą kruszonkę, to dodajcie 3 łyżki masła, jak bardziej suchą, to 2.

Krok 2. Owoce kroję w plasterki lub kostkę.

Krok 3. Układam owoce na dnie formy, posypuję przyprawą lub cukrem, i przykrywam kruszonką. Wstawiam do nagrzanego do 200°C piekarnika i piekę ok. 20–25 minut, aż kruszonka się zrumieni. Podaję na gorąco lub zimno, opcjonalnie z gałką lodów. Smacznego.

Crumble z nektarynkami
Crumble z nektarynkami
19 września 2011 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.