Szpryca do dekoracji ciast – jak wybrać

Bardzo często mnie pytacie jaką szprycę do dekoracji ciast i babeczek polecam, którą kupić a która to totalny niewypał. Miałam kilka (jeśli nie kilkanaście) różnych kuchennych dekoratorów, więc dzisiaj kilka porad, na co zwrócić uwagę by mieć jeden super! A jeśli macie własne typy to piszcie koniecznie.

Niewygodna szpryca do dekoracji ciast bardzo utrudnia pracę i wierzcie mi efekty są po prostu gorsze. I już na wstępie Wam powiem, że wcale nie jest to zależne od ceny!

Szpryca – jaką wybrać

Możecie wybrać taką w pistolecie lub z rękawami. I jedne i drugie mają swoje zalety. Jeśli zdecydujecie się na szprycę, jak pistolet to odradzam Wam takie z dzióbkiem, bo nigdy nie wyciśniecie kremu do końca, niepotrzebnie zmarnujecie krem lub inne składniki. Wybierajcie takie równe tuby, to ułatwia pracę. Niech to będzie prosta konstrukcja tuba, zakrętka z tłokiem i zakrętka do której przyczepicie końcówki dekoracyjne. Musi być też proste do utrzymania czystości. Ja lubię przezroczyste, bo widać ile kremu zostało i łatwiej domyć.

Jeśli chcecie szprycę z rękawami to osobiście polecam rękawy jednorazowe (albo nawet wielorazowe) foliowe a nie te materiałowe. Czemu? Te foliowe są trwalsze i nie przeciska się przez nie krem, dla mnie nie ma nic gorszego niż ręce usmarowane kremem, bo trudniej pracować – wszystko się ślizga. Plastikowe-foliowe pozwalają na bardziej higieniczną pracę, są też bardzo wygodne do napełniania.

Które lepsze? Gdybym miała się zdecydować na jedne to chyba te z rękawami, ale ogólnie używam ich naprzemiennie :)

Szpryca dekoratorska typu pistolet - wybierzcie taką, jak tuba
Szpryca dekoratorska typu pistolet – wybierzcie taką, jak tuba
Zdjęcie stare, ale nie polecam szpryc z dzióbkiem, są beznadziejne!
Zdjęcie stare, ale nie polecam szpryc z dzióbkiem, są beznadziejne!
Za to super sprawdzają się rękawy jednorazowe (o wiele lepsze niż te materiałowe)
Za to super sprawdzają się rękawy jednorazowe (o wiele lepsze niż te materiałowe)

Jakie szpryce polecam

  • Na pewno ten zestaw Wiltona co widzicie na zdjęciu, w zestawie są woreczki-rękawy do napełniania (jednorazowe) a także tylki (końcówki) do dekoracji. Ja swój zestaw kupiłam w internecie, o taki, ok. 50 zł (bardzo polecam), ale zerknijcie do sklepów (TkMax na przykład). Woreczki jednorazowe można też kupić samodzielnie.
  • Polecam też mój pistolet (jak ktoś mi pomoże rozszyfrować firmę to podam chętnie!). W zestawie jest przezroczysta szpryca i kilka końcówek. Są też takie do wyciskania ciastek z pistoletu. Uwaga: przy ciastkach z maszynki pękła niestety :(
  • A jak ktoś nie chce kupować a chce udekorować ciasto to biegnie do sklepu po woreczek strunowy i zestaw tylek (w każdym markecie za ok. 5 zł). Róg woreczka wystarczy obkleić taśmą klejąca – by wzmocnić, odciąć koniec i włożyć wybraną tylkę i korzystać :)
  • można też zrobić z papieru do pieczenia – uformować taki rożek i już

Tylki (końcówki dekoratorskie) – jakie wybrać

Najbardziej przydaje się:

  • typu gwiazdka np. M1 Wilton ona ma średnicę ok. 0,8-1 cm (u wyjścia). Mniejsze też są OK, ale np. róże nie wychodzą takie spektakularne. Nadaje się też do wyciskania np. churros. Do pączków kręconych przyda się jeszcze większa.
  • długa wąska do szprycowania pączków
  • Zwykła okrągła do małych ozdób czy napisów
  • po inne sięgam mniej np. płaskie, ale może coś Wy dopiszecie?

Mam nadzieję, że Wam się przyda, piszcie, jak macie pytania i czekam też na polecane przez Was szpryce – niech inni skorzystają ;-)

PS gdybym miała polecić jeden zestaw to ja używam tylki do dekoracji z zestawu Wilton, o takiego, ok. 50 zł (bardzo polecam i z tego jestem najbardziej zadowolona).

Nie chcecie z jakiegoś powodu kupować całego zestawu? Weźcie woreczek strunowy, róg oklejcie taśmą dla wzmocnienia i korzystajcie z dostępnych w sklpeach tylek/końcówek :)
Nie chcecie z jakiegoś powodu kupować całego zestawu? Weźcie woreczek strunowy, róg oklejcie taśmą dla wzmocnienia i korzystajcie z dostępnych w sklepach tylek/końcówek :)
Osobiście uważam, że łątwiej utrzymać w czystości te metalowe, a do plastikowych polecam małą szczoteczkę, jak do mycia butelek dla dzieci :)
Osobiście uważam, że łątwiej utrzymać w czystości te metalowe, a do plastikowych polecam małą szczoteczkę, jak do mycia butelek dla dzieci :)
Końcówką szeroką gwiazdką wyciśniecie np. churrosy
Końcówką szeroką gwiazdką wyciśniecie np. churrosy
Czy zrobicie róże
Z taką końcówką wykonacie też róże nawet z twarożku
O tu są piękne róże :) proste do zrobienia!
O tu są piękne róże :) proste do zrobienia! Z delikatnego kremu, też z wykorzystaniem szerokiej gwiazdki
Niebawem pokażę Wam przepis na najlepszy i lekki i pyszny w dodatku krem do dekoracji!
Niebawem pokażę Wam przepis na najlepszy i lekki i pyszny w dodatku krem do dekoracji!
13 marca 2014 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.