Szarlotka sypana

Szarlotka sypana to jedno z tych ciast, które robi się samo. Nie musicie zagniatać ciasta ani dusić jabłek, wystarczy tylko wymieszać składniki, wstawić do piekarnika i zapiec. Gotowe. Prawda, że brzmi bajecznie prosto? I taka dokładnie jest ta szarlotka – prosta, szybka, a przede wszystkim smaczna.

Taką szarlotkę sypaną możecie zrobić nawet na godzinę przed wizytą gości, a już od progu powita ich piękny zapach pieczonych jabłek i cynamonu. Do sypanej szarlotki najlepsze będą soczyste jabłka, najlepiej polskich odmian, jak szara reneta, choć dobry będzie też ligol. Smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Jabłka obieram ze skórki i ścieram na tarce o grubych oczkach. W misce mieszam mąkę, cukier, proszek do pieczenia i kaszę manną.

Krok 2. Tortownicę smaruję masłem. Na to sypię 1/3 suchych składników i rzucam kawałki masła. Masło można też mocno schłodzić i zetrzeć na tarce.

Krok 3. Na to kładę połowę jabłek, ponownie suche składniki, trochę masła (na tej warstwie może być mniej masła niż na pozostałych), znowu jabłka, cynamon, znów suchą (ostatnią część) i masło. Podsumowując, szarlotka wygląda tak: suche, masło, jabłka, suche, masło, jabłka, suche, masło.

Krok 4. Tak przygotowane ciasto wstawiam do nagrzanego do 180°C piekarnika i piekę 1 godzinę.

Krok 5. Wyjmuję z piekarnika i po ostudzeniu kroję i dekoruję cukrem pudrem, smacznego.

Szarlotka sypana
Szarlotka sypana
5 września 2009 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.