Syrop z mniszka

Przepis na syrop z mniszka lekarskiego, czy jak kto woli miód z mniszka, choć tak naprawdę to z miodem ma wspólny jedynie smak. Syrop z mniszka to słodka mikstura, która ma konsystencję podobną do lejącego, płynnego miodu, smak ma również podobny. Nadaje się na kanapki, a także jako dodatek do pierników czy innych ciast. Syrop z mlecza świetnie sprawdzi się także jako dodatek do herbaty, a jeśli macie ochotę, to możecie też na bazie tego syropu przygotować nalewkę.

Co więcej, syrop z mniszka lekarskiego (popularnie zwanego mleczem) ma też właściwości lecznicze, zimą będzie nieocenionym pomocnikiem przy infekcjach gardłowych, zaraz po domowym syropie z cebuli. Znacie syrop z mniszka? Lubicie? Teraz jest okazja, by zebrać świeże mlecze i przygotować słoik ze słodką zawartością. Z takim domowym miodkiem. Smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Rano zbieram kwiatki mniszka lekarskiego, wybieram ładnie rozwinięte kwiaty.

Krok 2. Zostawiam je na kartce, aby opuściły je robaczki, przepłukuję wodą, a potem wkładam do garnka z odmierzoną wodą i gotuję. Od zawrzenia gotuję 10–15 minut i zostawiam na 24 godziny, by całość się zaparzyła (jak herbata;-)).

Krok 3. Odciskam dobrze mlecze, a wywar przelewam przez sito.

Krok 4. Stawiam na ogniu, dodaję sok z cytryn i cukier, i gotuję na malutkim ogniu ok. 2 godziny, aż do uzyskania konsystencji syropu, potem jeszcze troszkę zgęstnieje. Możecie gotować dłużej, jeśli chcecie gęstszy "miodek". Ogień powinien być niewielki, a całość ma pyrkać, a nie buzować. Przelewam do słoików i gotowe. Można trzymać kilka miesięcy.

Pszczoła i zbieranie mniszków
Pszczoła… zbieranie mniszków
Gotowy syrop z mniszka zwany miodkiem
Gotowy syrop z mniszka zwany miodkiem
10 maja 2012 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.