Świętojańskie ciasto katalońskie

Coca de Sant Joan. Hiszpańskie ciasto drożdżowe przygotowywane na Noc Świętojańską (23/24 czerwca). W tym dniu każdy, przynajmniej w Barcelonie, ma swoją torebeczkę z kawałkiem słodkiego ciastka kupionego w cukierni czy upieczonego w domu. A ciasto świętojańskie jest słodkie i miękkie. Fajny aromat zawdzięcza piniowym orzeszkom, a słodycz kandyzowanym owocom i waniliowemu cukrowi. Całość smakuje jak wielka słodka bułeczka z ulubionej cukierni.

Choć na pozór przypomina płaski chlebek czy klasyczną drożdżówkę, to zachęcam Was do spróbowania (koniecznie z piniowymi orzeszkami), Coca de Sant Joan jest naprawdę pyszne. Smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Do miski wrzucam wszystkie składniki na ciasto drożdżowe. Drożdże świeże rozpuszczam w mleku, w przypadku suszonych można to pominąć i wystarczy dodać je bezpośrednio do mąki. Mieszam.

Krok 2. Wyrabiam dokładnie ciasto i wkładam do miski, by wyrosło. Czas ok. 1 godziny, aż zwiększy objętość.

Krok 3. Wyrośnięte przekładam na blat i rozpłaszczam.

Krok 4. Smaruję rozkłóconym jajkiem, układam orzeszki i owoce oraz oprószam cukrem waniliowym. Wstawiam do nagrzanego do 200°C piekarnika i piekę ok. 15–20 minut, aż do zrumienienia. Smacznego.

Słodkie ciasto katalońskie
Słodkie ciasto katalońskie
18 września 2011 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.