Świąteczny chleb z daktylami – najlepszy

Odkąd go zrobiłam, stał się moim ulubionym chlebem. Chleb z daktylami jest po prostu wyśmienity! Robiłam go już kilka razy i za każdym razem smakuje wyjątkowo. Najlepszym dowodem na to jest odpowiedź mojego Męża na pytanie: „na jaki chleb masz ochotę?”, która brzmi wyjątkowo często: „na ten z daktylami!”. U nas co drugi dzień jest inny chlebek, myślę więc, że to dobra rekomendacja. ;-)

Jak smakuje chleb z daktylami? Jest mięciutki, ma delikatną skórkę, puszysty miąższ i kawałki słodkich daktyli. Idealny na śniadanie i kolację. Pasuje do wszystkiego. Świeżość zachowuje 3–4 dni (tzn. jest miękki). W smaku podobny do chleba z gruszkami, bo to właśnie na nim w dużej mierze oparłam tę recepturę.

A dlaczego świąteczny? Daktyle bardzo świątecznie mi się kojarzą. Oczywiście, gdy dodałam mu sezamowe gwiazdki (sezam idealnie komponuje się z daktylami), to świątecznie zrobiło się w całym domu. A poza tym, w domu grzeją ciepło kaloryfery, samochód rano trzeba skrobać… nic tylko choinek wypatrywać. ;-) Chlebek gorąco polecam, nie tylko na Święta!

Przepis krok po kroku:

Krok 1. W szklance rozrabiam drożdże z cukrem, aż będą płynne.

Krok 2. Do miski wsypuję mąkę (żytnią i pszenną), dodaję wodę, roztwór drożdży, masło i mieszam.

Krok 3. Kiedy się połączy, to przekładam na blat, przykrywam ściereczką i zostawiam na 15–20 minut. Po tym czasie wyrabiam ciasto na gładkie. Na początku jest lepkie, jednak po 5 minutach wyrabiania robi się miłe w dotyku. Jeśli bardzo się lepi, to podsypuję mąką, jednak nie więcej niż 1 łyżka jednorazowo.

Krok 4. Daktyle wypestkuję (o ile mają pestki) i kroję na mniejsze kawałki.

Krok 5. Układam daktyle na cieście i zagniatam, aż równomiernie rozłożą się w środku. (Po prostu tak, by pod palcami nie wyczuwać większych skupisk kawałków daktyli).

Krok 6. Smaruję olejem i wkładam do miski pod przykryciem na 1 h wyrastania. [na zdjęciu przed wyrastaniem].

Krok 7. [na zdjęciu po 1 h wyrastania]. Przekładam na blat, napinam wierzch chlebka (chowając brzegi pod spód). Układam na blaszce. Odstawiam na 30 minut, aby podrosło.

Krok 8. Dekoruję, czyli przyciskam delikatnie gwiazdki, psikam wodą i wysypuję ziarenka sezamu. Następnie wstawiam do piekarnika nagrzanego do 220°C na 25 minut. Razem z chlebkiem wstawiam żaroodporne naczynko z wodą skórka będzie bardziej miękka. Studzę na kratce. Świeży przez kilka dni.

18 października 2009 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.