Świąteczna sałatka z wędzoną rybą

Pomysł na świąteczną sałatkę z wędzoną rybą, która na pewno posmakuje gościom. Ta sałatka będzie idealna nie tylko na święta, ale też na Sylwestra i karnawał. Jest bardzo smaczna i dosłownie znika ze stołu. Sałatka z wędzoną rybą to idealny kompan (tak samo szybko znika) sałatki jarzynowej, która jest chyba na każdym stole (nie tylko w święta).

Do zrobienia dzisiejszej sałatki wykorzystałam wędzoną makrelę, pomysł równie trafiony, jak przy makaronie z makrelą. Prócz makreli możecie wykorzystać inne wędzone ryby: łososia czy halibuta. Smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Wybrałam wędzoną makrelę, ale sprawdzą się też halibut i łosoś. Zdejmuję skórę i ostrożnie oddzielam mięso od ości, łatwo to zrobić widelcem.

Krok 2. Ścieram ser na tarce o grubych oczkach, dodaję groszek zielony i rybę.

Krok 3. Przygotowuję sos, doprawiam i dokładnie mieszam. Sałatkę stawiam na stole, nie musi się chłodzić, można zrobić na ostatnią chwilę. Smacznego.

Jakie wino na święta wędzonej ryby

Jednym z najczęściej polecanych win do ryb są te wyprodukowane ze szczepu Sauvignon Blanc. Są to wina białe, wytrawne, o charakterystycznej kwaskowatości. Sauvignon Blanc wywodzi się z Francji, chociaż wina tego typu produkowane są z powodzeniem na całym świecie. I takim właśnie ciekawym przykładem jest proponowane przez nas dzisiaj wino Kiwi Cuvee Sauvignon Blanc 2009.

Jego nazwa kojarzy się z Nową Zelandią, ale wystarczy spojrzeć na etykietę, aby znaleźć na niej dumny napis „Produce of France”. Mamy więc klasyczne francuskie Sauvignon Blanc do obiadu. Kiwi Cuvee jest wytrawne i ma wyczuwalny aromat agrestu, dla nas było nawet lekko cierpkie, podobnie jak agrest. Dobrze komponuje się z rybą, nie tłumiąc jej smaku i nie uciekając za bardzo w owocowe nuty. Wychodzi więc na to, że mamy idealnego aktora drugiego planu.

Podsumowując, do wędzonej ryby pasuje białe wino Sauvignon Blanc. My opisywaną butelkę Kiwi Cuvee Sauvignon Blanc 2009 kupiliśmy w Makro.

Kiwi Cuvee Sauvignon Blanc 2009
Kiwi Cuvee Sauvignon Blanc 2009
Sałątka z wędzoną rybą
Sałatka z wędzoną rybą
20 grudnia 2011 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.