Sumeshi. Ryż do sushi

Zaczynamy przygodę z sushi. Jednak jedną z najważniejszych czynności podczas przygotowania sushi jest ryż, a w zasadzie gotowanie ryżu a potem jego zaprawienie. Najwygodniej przygotować sumeshi, czyli ryż do sushi korzystając z garnka do ryżu, ale można też go ugotować w zwykłym garnku. O co tak naprawdę chodzi? Ryż musi być dobrze zaparowany. Odpowiednio kleisty.

Naukę robienia sushi zaczęłam od książek, ale w końcu postanowiliśmy pogotować razem z sushi masterem, z-cą szefa kuchni Sebastianem Kornackim, który przez lata szkolił się pod okiem zapaleńców sushi. Możecie zobaczyć, jak Ważne jest płukanie ryżu, jak go przygotować w zwykłym garnku i garnku do ryżu.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Najpierw ryż (bez względu na sposób gotowania!) należy dokładnie przepłukać przynajmniej trzy razy. Ostrożnie mieszamy i wypłukujemy.

Krok 2. Zlewamy taka mleczną wodę i powtarzamy. Trzy razy wystarczy. Odstawiamy na kilkanaście minut na sitku.

Krok 3. Przygotowuję też zaprawę do ryżu, mieszam ocet z cukrem i solą.

Krok 4. Gotowanie ryżu na sushi w garnku do ryżu: w sumie tu nie ma wielkiej filozofii, wrzucam przepłukany ryż i wlewam wodę i zostawiamy do gotowania a potem jeszcze do odtajania (zaparowania). Po przestudzeniu zalewam dressingiem i mieszam delikatnie, ale dokładnie.

Krok 5. Gotowanie ryżu na sushi normalnie: ryż wsypuję, zalewam wodą i pod przykryciem doprowadzam do wrzenia (ok. 5 minut). Mieszam ryż od spodu na minimalnym ogniu a potem gotuję 10 minut na minimalnym ogniu aż wchłonie wodę. Mieszam aby to co na dole było na górze i jeszcze podgrzewam ok. 1 minuty. Zdejmuję z ognia i odstawiam pod przykryciem na 10 minut. Po przestudzeniu mieszam z dressingiem delikatnie, ale bardzo dokładnie. sposób 2: gotuje ryż ok. 10 minut i zostawiam na 25 minut by zaparował. A potem mieszam z zalewą jw.

Jak widzicie możecie gotować ryż na sushi w zwykłym garnku, jak i specjalnym garnku do ryżu. Osobiście bardzo polecam Wam garnek do ryżu, jeśli planujecie dłuższą przygodę z ryżem, bo przyda Wam się też do normalnego ryżu czy kasz :)

Wspomniałam też, że ryż musi być krótkoziarnisty, to bardzo ważne, bo ryż taki też jest bardziej kleisty a to ważne przy sushi. Poza tym ważne jest delikatne obchodzenie się z ryżem, nie gnieciemy, nie dociskamy, nie mieszamy metalową łyżką a drewnianą, by po prostu nie połamać ziarenek ryżu. Ryż do sushi (sushi meshi, sumeshi) nie może być rozgotowany ani niedogotowany. Ziarenka ryżu muszą dać się rozróznić, ale całość jest kleista. Są trzy kryteria dobrego ryżu do sushi: ma błyszczeć, być lepki i smaczny.

Ryż do sushi najlepiej przygotować bezpośrednio przed przygotowanie sushi. Nie polecam trzymania w lodówce (robi się twardszy).

A tutaj pod okiem z-cy szefa Kuchni Westinu uczę sie robić sushi. W kolejnych poradnikach nauczymy się robić sushi.
A tutaj pod okiem z-cy szefa Kuchni Westinu uczę sie robić sushi. W kolejnych poradnikach nauczymy się robić sushi.
18 lutego 2014 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.