Tiramisu

Tiramisu to jeden z popularniejszych deserów włoskich, a nawet odważę się powiedzieć, że to też jeden z najlepszych deserów na świecie. Dzisiaj zapraszam Was na najbardziej klasyczne tiramisu, na bazie kremu z jaj (wyparzonych, nie musicie się obawiać) oraz prawdziwego włoskiego serka mascarpone. Pycha! Ach, i oczywiście na bazie biszkoptów savoiardi (domowych lub kupnych).

Wątróbka po wenecku

Fegato alla veneziana, czyli wątróbka po wenecku. Przypomina w zasadzie wątróbkę, jaką lubię najbardziej, czyli smażoną z cebulką, która podczas podsmażania robi się lekko słodka. Wątróbkę po wenecku przygotowuje się podobnie, choć dodaje się białe wino i to ono daje końcowy, lekko wytrawny smak. Zachęcam Was do spróbowania.

Polenta

Polenta to popularny we Włoszech dodatek do dań, może zastępować np. ziemniaki, w tym puree. Kiedyś polenta była przygotowywana w niektórych rejonach z mąki kasztanowej, teraz głównie z mąki lub kaszki kukurydzianej. Co ciekawe, znana jest również w Słowenii, choć tam częściej jako gryczany odpowiednik przygotowywany na bazie mąki gryczanej.

Savoiardi. Biszkopty ladyfingers

Lubicie biszkopty? Ja mam słabość do podłużnych, oprószonych cukrem. Dzisiaj savoiardi, czyli właśnie podłużne biszkopty znane na całym świecie. Oczywiście, można je kupić, ale jeśli macie ochotę, to radzę Wam zrobić. Takie biszkopty są pyszne i mogą być potem bazą do różnych deserów. :)

Belokranjska pogača. Chleb słoweński

Belokranjska pogača. To tradycyjny słoweński chleb, dość płaski, z wyraźnie zaznaczoną kratką i kminkiem. Pyszny. Możecie go kroić na kromki lub odrywać kwadraciki, które tworzą takie jakby bułeczki. Chleb jest bardzo smaczny, w Słowenii przygotowywane są jeszcze większe bochenki, głównie na różne rodzinne uroczystości, również weselne.

Jota

Pyszna zupa słoweńska (choć znana też w Chorwacji) na bazie kiszonej kapusty i fasoli. Jota, bo o niej mowa, przypomina troszkę nasz polski kapuśniak, ale dodatek fasolki całkowicie zmienia jej smak. Mam wrażenie, że na bardziej delikatny.

Carpaccio

Carpaccio to danie kuchni włoskiej. W wersji oryginalnej to cieniutkie plasterki polędwicy wołowej polane oliwą i posypane twardym, aromatycznym serem. Danie wywodzi się z Wenecji, z lokalu Harry’s Bar, a swoją nazwę podobno zawdzięcza obrazowi autora o nazwisku Carpaccio.

Potica

Potica to pyszne słoweńskie ciasto przypominające troszkę naszego makowca czy drożdżową babę. Zamiast maku środek wypełnia masa orzechowa, a całość najczęściej piecze się w formie z kominem. Nam to ciasto bardzo posmakowało. Jest miękkie, delikatne i słodkie, możecie śmiało przygotować je na święta.

Kuchnia węgierska

Jeśli zapytać kogoś z czym kojarzy mu się węgierska kuchnia, to zapewne bez zastanowienia odpowie, że z gulaszem i papryką. Ale czy tylko? Węgrzy mogą pochwalić się naprawdę niesamowitą kuchnią. Dania doprawione papryką (słodką nie ostrą, jak często się uważa) są pyszne, szczególnie te gotowane w kociołku (bogrács). Jednak w kuchni węgierskiej znajdziecie też ryby i wyśmienite desery.

Lángos

Lángos, czy jak wolicie „langosze”, to przysmaki węgierskie sprzedawane w ulicznych budkach. Zresztą nie tylko na Węgrzech, ale również w Bratysławie czy Wiedniu znajdziecie langos. A dla tych z Was, którzy nigdy ich nie jedli, dopowiem, że to takie płaskie placki na słono, najczęściej podane ze śmietaną i serem, lub sosem czosnkowym. Niektórzy przyrównują je też do smażonej pizzy.

Gulasz. Pörkölt

Pörkölt to inaczej gulasz i dzisiaj zapraszam na najpyszniejszy gulasz pod słońcem. Pełen papryki (zarówno tej świeżej, jak i suszonej) oraz z delikatnym mięsem (osobiście polecam cielęcinę). Jest wyśmienity i na pewno zaskoczycie rodzinę takim daniem. Do tego proponuję kromkę domowego chleba.

Kuchnia austriacka

Dwie rzeczy, które kojarzą się najbardziej z kuchnią austriacką, to Tort Sachera i sznycel po wiedeńsku. Po torcik w Wiedniu, przed restauracją w hotelu Sacher, ustawiają się długie kolejki. Zaś sznycel doczekał się wielu kopii, przypomina go też nasz „schabowy”, ale tak naprawdę sznycel po wiedeńsku to kawałek panierowanej cielęciny smażony na maśle. I prawdą jest, że w Wiedniu można dostać sznycle wielkości talerza! :)

Paprikás. Paprykarz węgierski

Tradycyjne węgierskie danie, które pochodzi od… zupy gulaszowej. Choć nazwa paprykarz może sugerować, że dużo w nim papryki, to tak naprawdę tej świeżej nie ma aż tak wiele, za to pod dostatkiem jest suszonej, słodkiej. W prawdziwym węgierskim paprykarzu muszą być śmietana i mięso pokrojone w kostkę. Najczęściej kurczak, ale może też być cielęcina.

Kaiserschmarrn. Omlet austriacki

Kaiserschmarrn to jeden z najpopularniejszych deserów czy dań śniadaniowych w Austrii. W przybliżeniu można to przetłumaczyć jako „cesarzowy miszmasz”, a tak naprawdę to pokrojony, podsmażony omlet. Oprószony cukrem pudrem i podany z powidłami lub dżemem. Pyszne danie, w dodatku wymarzone dla tych z Was, którym omlet zawsze się łamie przy przewracaniu. :)

Tort Sachera

Tort Sachera, Sachertorte. To chyba jeden z bardziej znanych na świecie tortów. Przepis jest tajemnicą do dzisiaj, chociaż już wielu cukierników podejmowało próbę przygotowania oryginalnego tortu Sachera. A jaki jest oryginalny? To ten sprzedawany w Wiedniu, a dokładniej w hotelu Sacher.

Wizyta w winiarni

Dzisiaj zapraszamy Was na wycieczkę po winiarni, opowiemy głównie o winach bąbelkowych, które są mniej popularne w Polsce, a szkoda, bo są wyśmienite. byliśmy z wizytą winiarni Bochemia Sekt, największego producenta win w Czechach (wina są również sprzedawane w Polsce) i akurat w Plzen produkowane są wina babelkowe.