Makaron z dynią i gorgonzolą

Dynia ma wiele smaków, a wszystko zależy od tego, jak ją doprawicie. Dzisiaj proponuję aromatyczny makaron z dynią i rokpolem. Delikatny, kremowy sos, razowy makaron i intensywny aromat pleśniowego sera. Zamiast rokpola możecie wykorzystać inny ser pleśniowy (gorgonzole, lazur), ale możecie też wykorzystać twardy ser włoski, jak parmezan czy pecorino. Możecie też dodać ser żółty typu cheddar, tylko wtedy pamiętajcie o mocniejszym doprawieniu.

Purée z dyni

Surowa dynia jest w zasadzie bez smaku, ale poddana obróbce cieplnej, jak pieczenie, smażenie czy gotowanie nabiera aromatów. Purée z dyni to baza wielu przepisów lub samodzielne danie. Wszystko zależy od tego, jak dynię doprawicie. A doprawić można na wiele sposobów, zyskując za każdym razem inny smak. Dodając sól i pieprz otrzymacie purée, które zastąpi z powodzeniem ziemniaki do obiadu, a jeśli skusicie się na odrobinę mleka, wanilii oraz cukru, to puree przemieni się w smaczny deser, idealny na podwieczorek. Możecie też dodawać ostre chili czy łagodną marchewkę. Tutaj nie ma ograniczeń.

Chutney śliwkowy

Chutney to świetny dodatek do mięs, wędlin i serów, szczególnie tych pleśniowych, chociaż wzbogaci również smak sera żółtego. Dzisiejszy chutney śliwkowy to połączenie słodkich powideł śliwkowych z wytrawnym smakiem cebuli, lekkim octem i przyprawami. Całość jest rewelacyjna i z powodzeniem może zastąpić popularniejszą konfiturę z żurawiny. U nas robi furorę jako dodatek do kanapek na śniadanie oraz do kolacji z deską serów. Na święta chutney śliwkowy możecie podać też do pieczeni czy pasztetów.

Szybkie kruche ciastka z bananami

Kolejny przepis (po crumble z nektarynką) na bardzo szybki deser. Dzisiaj szybkie kruche ciastka z bananami, które będą dobre zarówno na gorąco, jak i na zimno. Ciasteczka możecie polać sosem czekoladowym i podać z gałką czekoladowych lodów. Są idealne, jeśli szukacie pomysłu na coś smacznego, a przy tym macie niewiele czasu lub chęci. Kruche ciasto jest z mojego przepisu, który dość długo udoskonalałam. Spodoba Wam się, bo wykorzystuje całe jajko. Możecie też zrobić ciasto jak na quiche (też świetne!).

Drożdżówki z malinami

Przepis na malinówki, czyli pyszne drożdżówki z malinami, które są poważną konkurencją dla jagodzianek. A tak poważnie, to dzisiejsze drożdżówki możecie przygotować z dowolnymi owocami, ja proponuję maliny, póki jeszcze są na straganach. A jeśli macie ochotę, to nadziejcie bułeczki jagodami czy truskawkami. Zimą do nadziania możecie wykorzystać nawet owoce mrożone, tylko wcześniej należy je odcisnąć z nadmiaru soku.

Smażone kalmary w cieście

Takie kalmary w cieście można kupić już gotowe, ale nie ma nic trudnego w ich przygotowaniu. Smażone kalmary można przygotować na wiele sposobów. W panierce z bułki, jak schabowe, obtoczone w mące i smażone na tłuszczu lub tak, jak ja dzisiaj, w cieście naleśnikowym z dodatkiem przypraw. Prosto i smacznie.

Kalmary nadziewane kaszą gryczaną

Kalmary mają delikatny smak, tuby kalmarowe można nadziać dowolnie. Dzisiaj proponuję kalmary nadziewane kaszą gryczaną i krewetkami, delikatne, a jednocześnie nie mdłe. Kasza świetnie komponuje się z kalmarami, a przez to, że całość duszona jest w winie, ma wspaniały aromat. Do kalmarów możecie podać warzywa świeże albo pieczone, pasować będą też pieczone ziołowe ziemniaki.

Ośmiornica smażona w mące

Tuby kalmarów czy ośmiornicy możecie przygotować w cieście podobnym do naleśnikowego, smażone na oleju. Ale możecie też zrobić prostszą wersję, czyli ośmiornice obsmażane w mącznej panierce. Mięso jest delikatne i stanowi dobry dodatek do sałatek. Ja proponuję podać z pomidorkami i świeżą sałatą, ale wyjdzie smaczne w zestawieniu z pieczonymi ziemniakami.

Tarta Tatin

Jedna z najbardziej popularnych tart na świecie, czyli Tarta Tatin powstała troszkę przez przypadek. :) Podobno kiedyś kucharka, która miała przygotować tartę jabłkową, troszkę się zapomniała i najpierw położyła jabłka, a potem, by uratować sytuację, położyła kruche ciasto. W ten sposób powstała odwrócona tarta. Jestem pewna, że Wam posmakuje, a co więcej, że przygotujecie ją z przyjemnością.

Pincho

Pincho to typowo hiszpańska przekąska serwowana w różnych barach. To, co jest charakterystyczne dla tego niewielkiego dania, to spięcie wykałaczką. Coś, jak nasze koreczki, tyle że tutaj są to małe kanapki. Podobnie jak przy innych tego typu przystawkach, nie ma jednego przepisu na pincho, ale jest ich dużo. Dzisiaj jedne z nich.

Sernik z miętą

Uwielbiam serniki! Pomysł na ten sernik podsunęła mi Czytelniczka Ola i bardzo mi się spodobał. Przygotowałam sernik z miętą, słodki, pachnący cytryną z odrobiną skórki pomarańczowej. Pycha! Sernik jest smaczny, a dodatek mięty sprawia, że jest orzeźwiający i aż się chce sięgnąć po kolejny kawałek. Jeśli trudno Wam sobie wyobrazić smak, to podpowiem, że smakuje jak połączenie sernika z mojito. :)

Pomidorowy chleb hiszpański

Pa amb tomàquet. Kromki chleba, albo tosty z pomidorowym sosem, oliwą, czosnkiem i solą. Troszkę przypominają włoską bruschettę, choć przygotowanie jest nieco „prostsze”. Z hiszpańskimi, dojrzałymi pięknymi pomidorami, chleb smakuje wyśmienicie. A jeśli dodatkowo chleb pomidorowy będzie lekko grillowany, a na to położycie jeszcze kawałek chorizo, to zjecie z podwójną przyjemnością.

Sałatka z ośmiornicą i pomidorkami

Wiecie już, jak dobrze przygotować ośmiornicę, by była smaczna (jak nie, to polecam przepis na najlepszą ośmiornicę), a dzisiaj pomysł na podanie ugotowanej już ośmiornicy. Tym razem lekkie danie, bo sałatka. Ośmiornica ma bardzo delikatne mięso, które można łączyć niemal ze wszystkim i to od Was zależy, do czego ją dodacie. Dzisiejsza sałatka z ośmiornicą jest prosta, ale bardzo smaczna. Jeśli macie ochotę, to możecie do niej podać pieczone ziemniaki.

Spaghetti z owocami morza

Połączenie kuchni francuskiej z kuchnią włoską, czyli wyśmienite spaghetti z owocami morza. Sos z owocami morza będziecie pewnie kojarzyć z francuskiego przypisu na solę w winie, za to spaghetti chyba nikomu nie muszę przedstawiać. Danie jest strzałem w dziesiątkę! Pyszny sos, rewelacyjne owoce morza i makaron al dente (polecam razowy).

Słodki chleb portugalski

Pão doce, czyli słodki portugalski chleb, a może nawet bardziej bułeczki. W końcu cały bochenek tworzą małe kulki – bułki. Taki chleb można też dostać ze ślimaczkami (zamiast kulek uformowane są takie ruloniki, jak makowczyki), które połączone są ze sobą, a w środku skrywają fajne, słodkie nadzienie.

Crème brûlée

Crème brûlée. Tego deseru chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. I choć jego nazwa dosłownie znaczy „przypalony krem”, to w rzeczywistości jest to wyjątkowy deser. Krem przygotowany jest na bazie żółtek (zobaczcie, co zrobić z białkami) i śmietanki, a na wierzchu jest chrupiąca skorupka z cukru (na filmie pokazuję, jak opalać cukier, by był apetyczny). Pycha!