Indyk w sosie żurawinowym z kasztanami

Lubię delikatne mięso drobiowe, a w połączeniu z żurawiną i pieczonymi kasztanami to prawdziwy rarytas. Uczta dla podniebienia. Zainspirowała mnie książka „Wok” i przyznam, że jestem oczarowana. Wiem, że na pierwszy rzut oka niektórym to danie może wydać się zbyt wymyślne, ale możecie mi wierzyć, jest bardzo proste. A w smaku naprawdę niebanalne.

Zaproszenie do Weekendowej Piekarni #58

Mam przyjemność kolejny raz zaprosić Was do Weekendowej Piekarni. Tym razem edycja 58. Wybór pieczywka to było nie lada wyzwanie. W końcu postanowiłam wybrać coś prostego, słodkiego, troszkę karnawałowego i bardzo smacznego. Z czasem u mnie różnie, dlatego sięgam ostatnio po ekspresowe przepisy. Co nie znaczy, że nudne :)

Ravioli z pasztetem

Po świątecznym obżarstwie zostało nam w lodówce jeszcze sporo różności, w tym pasztet. I choć lubię pasztet, to jedzenie go codziennie sprawia, że mam go trochę dość. Dlatego wpadłam na szalony pomysł przerobienia pasztetu na inne danie i tak powstało ravioli z pasztetem. I wiecie co? To jest strzał w dziesiątkę!

Gościniec. Zapiekanka ziemniaczana z kiełbasą

Są takie miejsca, do których często wracamy. Jednym z nich jest Lublin i chociaż nie mieliśmy okazji być w nim w ubiegłym roku, do tej pory odwiedzaliśmy to miasto często i z ogromną przyjemnością. To właśnie w Lublinie jest nasza ulubiona knajpka: „Oberża pod Złotym Osłem”, niedaleko rynku. To właśnie tam zawsze lądowaliśmy podczas naszych wypraw.

Kurczak w sezamie z kasztanami pieczonymi

Bardzo delikatne danie. Kurczak w sezamie, a do tego pieczone kasztany. Ostatnio trafiłam na wyjątkowo smaczne kasztany jadalne, więc inspirują mnie do działania. Muszę przyznać, że jako dodatek do drobiu są fantastyczne.

Lamingtony. Kudłacze. Czekoladowa kostka. Pycha!

Bez względu na to, czy znacie je pod nazwą lamingtony, kudłacze, czy może po prostu czekoladowe kostki – są pyszne! Biszkoptowe, niewielkie ciastka, obtoczone w czekoladowej, słodkiej polewie, jaką znam z murzynka, a następnie w wiórkach kokosowych. Ja dodatkowo przełożyłam biszkopt serkiem mascarpone (już z kolorowych lamingtonów wiedziałam, że to fajny pomysł). I po prostu przepadłam.

Turkish delight. Lokum – turecki przysmak

Turecki przysmak, coś podobnego do galaretek, chociaż bardziej mmm… klajstrowate. :) Zrobiłam je jakiś czas temu i zastanawiałam się długo, czy podawać ten przepis. Nam średnio smakowały, chyba troszkę zbyt mdłe, ale z drugiej strony to przysmak, który długo za mną chodził i miałam ochotę go sprawdzić. Dlatego nie chcę go całkowicie przekreślać, tym bardziej, że postrzeganie smaków jest bardzo różne. Może za jakiś czas będę miała na nie ochotę? Czasem tak mam. ;-)

Kolorowe lamingtony

elikatne biszkoptowe ciastka nasączone galaretką i obtoczone w nieprzyzwoicie dużej ilości wiórków kokosowych. Ślicznie prezentują się na stole, a podpatrzyłam je u Beaty, która dawno temu proponowała je w 18. wydaniu „Weekendowej Piekarni”. Pomysł bardzo mi się spodobał, chociaż i tak zrobiłam wszystko po swojemu, z mojego ulubionego przepisu na ekspresowy biszkopt.

Kulki ryżowe

Mięciutkie kulki ryżowe nadziane żółtym serem – proponuję je zamiast zwykłych ziemniaków czy ryżu do obiadu. Chociaż same w sobie też mogą stanowić danie – są bardzo sycące! Moim zdaniem jednak najlepsze są kulki ryżowe podane razem z sałatką – pasują niemal do każdej sałatkowej propozycji.

Penne z brzoskwiniami na słodko

Pyszne danie, zrobione rano w biegu, jako posiłek do pracy. Penne lekko słodkie z brzoskwiniami z syropu i czerwoną fasolką. Swoją drogą, bardzo lubię czerwoną fasolkę. Bardzo. I aż dziwne, że dopiero teraz wpadłam na takie fajne połączenie smaków, bo czerwona fasolka i słodkie brzoskwinie z syropu to fantastyczny duet.

Zupa czosnkowa

Rozgrzewa jak mało co. Niesamowicie aromatyczna, mocna, koniecznie z grzankami i żółtym serem. Najlepszą zupę czosnkową serwują Słowacy. To właśnie ze Słowacji znam tę zupę i to właśnie jej smak przywołuję w naszym domowym zaciszu.

Makaron wstążki. Tagliatelle domowe

Zasmakowałam w domowym makaronie. A posiadanie maszyny ułatwiającej wałkowanie jeszcze bardziej mnie do tego zachęca. Ciasto na makaron, to na bazie jajek, jest dość sztywne, przynajmniej jak dla mnie, i trudniej się je wałkuje niż inne (chociażby pierogowe). Bez maszyny szło mi opornie, chyba, że z pomocą przychodziły męskie ręce ;-), ale ta maszyna jest całkiem fajna. To nie jakieś techniczne cudo, tylko proste wałki na korbkę. Proste i fajne. :)

Yerba mate

Przez niektórych uwielbiana, innym w ogóle nie smakuje. Yerba mate, bo o niej mowa, to susz z liści, czasem i gałązek, ostrokrzewu paragwajskiego. Ostrokrzew paragwajski to roślina podobna do drzewa herbacianego. Kojarzona najbardziej z okolicami Argentyny, Brazylii, Urugwaju czy Paragwaju. Yerba mate można pić bez końca, ale przy pierwszej próbie smakuje troszkę jak woda z popielniczki. Podobne odczucia miał też Wojciech Cejrowski, o czym pisał w swoich książkach.

Ruskie pierogi

Bardzo lubię ruskie pierogi, szczególnie te domowe. Lubię „napakować” je farszem tak, żeby były bardzo pękate. Lubię podsmażone na patelni z odrobiną cebulki na wierzchu. Lubię.

Hamburgery

Hamburgery kojarzą mi się z latem, z latem nad morzem. Wtedy smakują najlepiej, można objadać się nimi bezkarnie. My lubimy takie napakowane do granic możliwości, z dużą ilością dodatków, prażonej cebulki i majonezu. Takie, które trzeba jeść ostrożnie, by się nie ubrudzić… a nie jest to łatwe. Mówimy na nie pieszczotliwie „śmieciowe hamburgery”, bo mają wszystkiego pełno. Ostatnio zachciało nam się hamburgerów.

Bułeczki hamburgerowe – idealne

Długo szukałam idealnego przepisu na bułki hamburgerowe. W końcu zmodyfikowałam ten ze strony Canadian Living. Moje bułeczki hamburgerowe są dokładnie takie, jakie powinny być. Raczej lekkie, delikatne, miękkie… no w sam raz do hamburgerów, kanapek itp. Najbardziej smakują mi lekko ciepłe, dlatego następnego dnia po upieczeniu delikatnie je odświeżam i podgrzewam lekko spryskane wodą w piekarniku. Są pyszne.