Pleśniak

Pokazywałam Wam, jak robię dżem z czarnej porzeczki, a był to tylko wstęp do fantastycznego ciasta! Dzisiaj zapraszam na pleśniaka. Albo, jak kto woli, skubańca czy kruszeńca, w różnych częściach kraju różnie się nazywa, ale wszędzie smakuje tak samo dobrze. :)

Dżem z czarnej porzeczki

Uwielbiam taki dżem. Zazwyczaj go kupowałam, ale przecież tak prosto robi się go w domu. Dżem z czarnej porzeczki to jeden z moich ulubionych, nie za słodki, a jednocześnie nie kwaśny. Ma intensywny smak, jest idealny na kanapki z białym twarożkiem. Pycha!

Konfitura jagodowa

Sezon na jagody w pełni, dzisiaj zapraszam Was na konfiturę jagodową. Idealna na kanapki, świetnie pasuje do białego sera, a jeszcze lepiej do śmietankowego mascarpone. Zresztą i z waniliowym serkiem smakuje doskonale. Dla mnie to smak lata, a jeśli mogę go zakręcić w małym słoiczku, z przyjemnością to czynię. :)

Kurczak z grilla

Bardzo smaczny kurczak z grilla w oryginalnej marynacie. Marynata zawiera mielony kminek i pieprz cayenne, jest lekko ostra, ale żaden smak nie dominuje, za to mięsko wychodzi rewelacyjne.

Makaron z jagodami

Pyszne letnie danie – makaron z jagodami, podany z kleksem kwaśnej, gęstej śmietany. Pycha! Taki obiad zrobicie w kilka minut, a każdy z domowników będzie zachwycony. W zależności od własnych upodobań możecie dać mniej lub więcej cukru, zarówno troszkę słodsza wersja, jak i ta bardziej kwaskowa, znajdą swoich zwolenników. :)

Placuszki otrębowe z łososiem

Pokazywałam Wam, jak zrobić proste otrębowe placuszki, a tym razem mały przykład, z czym je można jeść. Łosoś wędzony. Tak właśnie, to połączenie jest świetne! Wystarczy na każdym placuszku położyć kawałek wędzonego łososia i już jest smakowita kanapeczka.

Otrębowe placuszki

Coś dla wszystkich na diecie Dukana, ale nie tylko. ;-) Smakowite placuszki otrębowe, które z powodzeniem mogą zastąpić pieczywo. Smaży się je oczywiście bez tłuszczu, po prostu na suchej patelni teflonowej. W ich skład wchodzą jedynie otręby i jajko.

Racuchy z cukinią

Pyszny letni obiad, czyli racuchy z cukinią, a w zasadzie racuszki, czy jak kto woli placuszki, bo to niewielkie cukiniowe co nieco, ale bardzo smaczne. Plasterki cukinii doprawiłam pieprzem i każdy zanurzyłam w naleśnikowym cieście. To ciasto robiłam bez jajek, więc nawet gdy ich w domu brak, możecie placuszki z cukinią zrobić.

Muffiny

Pokazywałam Wam już wiele przepisów na babeczki, muffinki i inne łakocie, zazwyczaj z różnymi dodatkami. A to muffinki z porzeczkami, a to z budyniem, czy moje ulubione mocno czekoladowe babeczki. A dzisiaj całkiem zwyczajne muffiny, przepis podstawowy, bez dodatków, najprostszy. Możecie wrzucać do nich dowolne owoce, nasiona, serki i tym podobne, a możecie zrobić bez dodatków.

Rolada truskawkowa

Delikatna jak puch rolada truskawkowa. Z mojego ulubionego przepisu na niezawodny biszkopt zrobiłam tym razem roladę z musem truskawkowym. Mówię mus, bo nadzienie jest bardzo, bardzo delikatne. Robiłam je na bazie truskawek i serka mascarpone, a całość usztywniłam żelatyną.

Zupa warzywna ze szparagami

Zupa idealna na letni wieczór, lekka, szybka i sycąca. I chociaż wiele osób w upały nie myśli o zupach, to ja zawsze jakiś ciepły posiłek staram się zjadać. Taka zupa warzywna ze szparagami jest delikatna i bardzo smakowita. To raczej taki warzywny rosołek, ale smak szparagów dodaje „tego czegoś”.

Jajko w koszulce

U mnie w domu jakoś nigdy nie robiło się jajek w koszulce. Były jajka sadzone, na miękko czy twardo, ale w koszulce jakoś nie. A szkoda, bo są bardzo smaczne. :) I wcale nie takie trudne do zrobienia.

Pieczenie chleba

W pieczeniu chleba bardzo ważna jest temperatura wypieku. Ja swoje chleby piekę w zwykłym piekarniku, chociaż marzy mi się piec chlebowy. :) Ale póki co piekarnik sprawdza się świetnie. Przepisy, które Wam podaję, staram się dopracować jak najlepiej, również jeśli chodzi o czas czy temperaturę pieczenia. Ale chcę Was zachęcić do eksperymentów, a może i własnych ulepszeń, więc postanowiłam zebrać swoje doświadczenie i podzielić się nimi z Wami.

Chłodnik

Był już przepis na chłodnik na botwince czy chłodnik jogurtowy, a dzisiaj chłodnik na buraczkach. Taki całoroczny, który u mnie gości najczęściej, bo bez względu na to, jakie buraczki – czy młode, czy starsze, zawsze smakuje rewelacyjnie.

Wyrastanie chleba

Często zadajecie mi pytanie, ile chleb ma wyrastać, aby był dobry. Postaram się jak najlepiej opisać, jak to wygląda u mnie.
Po pierwsze, wiele zależy od tego, czy jest to chleb na zakwasie czy na drożdżach – ich czas wyrastania bywa różny. Te na drożdżach oczywiście szybciej wyrastają, a te na zakwasie wymagają odrobinę więcej cierpliwości.