Steki

Przepis na prawdziwe amerykańskie steki, tym razem proponujemy steki New York (New York steak), czyli steki przygotowane z rostbefu. Do przygotowania steków, tych prawdziwych amerykańskich, nie takich udających kotleta, potrzebna jest dobra wołowina. My wybraliśmy wołowinę amerykańską, stek powinien być gruby, a porcja mięsa powinna mieć wagę ok. 200–300 g. W przepisie podajemy dokładną informację o czasie smażenia mięsa.

Możecie przygotować stek krwisty, lekko krwisty lub stek wysmażony. My przygotowaliśmy stek lekko krwisty oraz wysmażony. Obydwa szalenie smaczne. Do steków możecie podać frytki (z tą myślą, że robimy danie kuchni amerykańskiej ;-)), możecie też pokusić się o sałatkę, np.: surówkę z marchewki. Smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Wołowinę oprószam solą, pieprzem i smaruję oliwą.

Krok 2. Podgrzewam oliwę i najpierw smażę steki na boku, na tym tłuszczu przez 30 sekund do minuty.

Krok 3. A potem kładę i smażę w zależności od efektu, jaki chcę osiągnąć. Stek z pierwszego zdjęcia, półkrwisty, to 4 minuty z każdej strony. Stek z ostatniego zdjęcia, dobrze wysmażony, to 8 minut z każdej strony. Po smażeniu steki powinny poleżeć jeszcze kilka minut, by doszły do siebie (!), to bardzo ważne, wtedy są najlepsze. Smacznego.

Wino do steków

Do steków pasować będzie wino czerwone, najlepiej takie o lekko cierpkim smaku, z dużą ilością tanin. Świetnie sprawdzi się wino ze szczepu Malbec. My akurat wybraliśmy wino argentyńskie, jest to wino czerwone wytrawne, skomponowane ze szczepu Tempranillo oraz Malbec. O ile samo w sobie jest dość cierpkie, o tyle w połączeniu z wołowiną, szczególnie tą lekko krwistą, sprawdza się wyśmienicie. Nasza butelka wina to: Fuzion Tempranillo Malbec 2010.

Wino do steków
Wino do steków
Steki wysmażone
Steki wysmażone
24 maja 2012 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.