Sprawdzone połączenia smakowe – doprawianie mięsa

Dobre połączenia smakowe to trudny temat, bo czy jest coś takiego, jak idealny duet smaków? Jedno danie nam posmakuje, a inne wcale, chociaż będą tacy, którzy się nim zachwycą. Dzisiaj przygotowałam poradnik o przychodzących mi na myśl połączeniach smakowych w daniach mięsnych. Jak dobierać przyprawy do różnych rodzajów mięs, czy warto trzymać się schematów czy lepiej czasem poeksperymentować?

Prócz stosowania standardowych połączeń, warto sięgnąć po mniej znane smaki. Spróbować kurczaka z czekoladą czy kawą, albo przygotować ostre sataje. Tylko próbując i eksperymentując z kolejnymi połączeniami smakowymi w kuchni, wyrobimy sobie własne zdanie, a także możemy odkryć ciekawe smaki, których w ogóle nie znaliśmy.

Ale najpierw moje, klasyczne skojarzenia smakowe.

Drób

Zarówno mięso kurczaka, jak i indyka, jest dość delikatne, świetnie komponuje się w zasadzie z każdą przyprawą. Kurczak i curry, rewelacyjne połączenie. Papryka, zioła prowansalskie to chyba najbardziej klasyczne, często tak doprawione mięso drobiowe podawane jest z sałatką. Jest najbardziej uniwersalne.

Na słodko, np. cynamon czy imbir. Takie przyprawy pasują do dań z owocami, np. kurczak ostro-słodki, a z owoców fajnie smakuje ananas, liczi, ale też gruszka (kurczak z gruszką i rodzynkami). Fajny smak daje też kardamon, moje ulubione danie to kurczak z kardamonem i marchewką.

Na ostro – oczywiście pieprz cayenne czy tabasco, z takich smaków polecam kurczaka barbeque.

Cielęcina

Mięso cielęce jest równie delikatne, jak drobiowe. Pasuje do niego papryka (słodka i ostra), ale też pieprz gruboziarnisty, jak przy sznyclach cielęcych.

Wołowina

Lubię wołowinę mocniej doprawioną, a nawet nie tyle mocniej, co wyraziście. Wołowina lubi pieprz, chili i tymianek. Pyszne danie to wołowina duszona w winie z pieczarkami (polecam). Ale wołowina to też gyros, a co za tym idzie tymianek, rozmaryn, papryka i cebula.

Z wołowiną dobrze smakują warzywa, można przygotować np. mielone burgery z cebulą czy marchewką.

Wieprzowina

Inaczej doprawimy schab, a inaczej delikatne polędwiczki. Z wieprzowiną kojarzą mi się jałowiec, kolendra, pieprz, czosnek. To głównie przez pieczone szynki i schab ze śliwką, które od zawsze goszczą w moim rodzinnym domu. Ale wołowina to też lżejsze smaki. Na przykład polędwiczki wieprzowe: smakują świetnie z dowolnymi przyprawami, od ostrych w sosie pieprzowym, po delikatniejsze w sosie musztardowym, aż na lekkim migdałowo-cytrynowym smaku kończąc.

Z wieprzowiną fantastycznie smakują też suszone owoce.

Ryby

Dużo zależy od rodzaju ryby, ale zawsze sprawdzą się pieprz i zioła prowansalskie. Pasować będzie też czosnek. Do ryb lubię też dodawać sery, zarówno camembert, jak i pleśniowe. Ten drugi w smacznym daniu – ryba ze szpinakiem i serem lazur.

Do wszystkiego

Nie bójcie się też sięgać po musztardy, a także owoce, warzywa czy różne oleje smakowe (bardzo zmieniają smak). Dla mnie strzałem w dziesiątkę są orzechy w daniach mięsnych. Czy to jako dodatek, czy jako panierka, za każdym razem jestem zachwycona daniem mięsnym z orzechami. Mogłabym wiele wymienić takich smacznych potraw, na szybko to kurczak z nerkowcami i paluszki rybne w orzechach.

Dzisiaj tyle, w kolejnym artykule skupimy się na marynatach, może też na olejach, bo to oddzielny ważny temat, chętnie też wezmę pod lupę przyprawy do warzyw, różne owoce, a także mięsa, które tutaj nie zostały wymienione. Macie kolejne pomysły? Piszcie. :)

26 czerwca 2011 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.